Her er fem ting, du skal overveje, hvis du vil have fat i de unge talenter: ”De gider ikke have jeres arbejdsmetoder, jeres hæve-sænkeborde og jeres frokostordninger”

Danske virksomheder jagter ivrigt de unge it-talenter, men de såkaldte millennials er en ny type medarbejdere, og det kræver ny mading på krogen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rawpixel on Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • 5 ting du bør overveje, når du skal gøre din organisation attraktiv for unge talenter.
  • En opsang fra forfatteren bag boghittet Fuck it / Ship it.
  • En forklaring på, hvorfor lederen også skal være en eventyrfortæller
1.587
8 min
Danske virksomheder prøver ivrigt at tiltrække den nye gruppe af medarbejdere, der i disse år strømmer ud af uddannelserne med kompetencer, der gør, at de såkaldte millennials i det offentlige rum udråbes til noget nær mirakelmagere.

Men det er ikke nok at gøre sig til på universiteternes messer med bolsjer og kuglepenne eller ivrigt fortælle om arbejdspladsens motionsrum, julebanko og tilbud om skærmbriller.

”De gider ikke have jeres arbejdsmetoder, jeres hæve-sænkeborde og jeres frokostordninger,” siger Stine Mølgaard Sørensen.

Hun er ung, energisk og har desuden CV'et plastret til med spændende erfaring.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS