Her er fem ting, du skal overveje, hvis du vil have fat i de unge talenter: ”De gider ikke have jeres arbejdsmetoder, jeres hæve-sænkeborde og jeres frokostordninger”

Danske virksomheder jagter ivrigt de unge it-talenter, men de såkaldte millennials er en ny type medarbejdere, og det kræver ny mading på krogen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rawpixel on Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • 5 ting du bør overveje, når du skal gøre din organisation attraktiv for unge talenter.
  • En opsang fra forfatteren bag boghittet Fuck it / Ship it.
  • En forklaring på, hvorfor lederen også skal være en eventyrfortæller
1.587
8 min
Danske virksomheder prøver ivrigt at tiltrække den nye gruppe af medarbejdere, der i disse år strømmer ud af uddannelserne med kompetencer, der gør, at de såkaldte millennials i det offentlige rum udråbes til noget nær mirakelmagere.

Men det er ikke nok at gøre sig til på universiteternes messer med bolsjer og kuglepenne eller ivrigt fortælle om arbejdspladsens motionsrum, julebanko og tilbud om skærmbriller.

”De gider ikke have jeres arbejdsmetoder, jeres hæve-sænkeborde og jeres frokostordninger,” siger Stine Mølgaard Sørensen.

Hun er ung, energisk og har desuden CV'et plastret til med spændende erfaring.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S