Fagforeninger sender overenskomstkrav til IBM: "Hvis IBM ikke vil mødes, så er vejen til konflikt meget kort"

Interview: HK Privat og Prosa har fremsendt overenskomstkrav til IBM's afdeling i Odense med forslag til forhandlingsmøder i januar. "Vi har fået politisk opbakning til at gå planken ud, så der ikke bliver efterladt nogen på perronen," lyder det fra HK Privat, der kalder vejen til en konflikt "meget kort," hvis IBM ikke vil mødes til forhandlinger.

Artikel top billede

Sådan så det ud foran IBM's kontor i Brøndby 28, november, da det amerikanske selskab fyrede 47 medarbejdere i Danmark. (Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i fagforeningernes næste træk i kampen for at få tegnet en ny overenskomst i IBM
  • Læs mere om hvor tæt situationen er på at ende i en konflikt
  • Overblik over hele striden mellem fagforbundene og KMD
680
3:30 min
En konflikt mellem fagforeningerne HK Privat og Prosa og det amerikanske selskab IBM rykker tættere på.

Fagforeningerne har nu taget fat på næste skridt i kampen for at sikre de omkring 260 IBM-medarbejdere, der i oktober blev outsourcet fra henholdsvis KMD og Tech Mahindra, en overenskomst.

Tirsdag eftermiddag har fagforbundene sendt et fælles overenskomstkrav til IBM i Odense.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job