KMD-selskab tæt på at ramme dansk kundeloft: "Vi skal ikke have det hele. Jeg vil gerne have en eller to kunder mere. Så har vi, hvad vi skal have i Danmark"

Interview: Det er snart ikke muligt for Edlund at hverve flere danske kunder. I stedet skal selskabet standardisere sin software i højere grad. "Jeg vil gerne have en eller to kunder mere. Så har vi, hvad vi skal have i Danmark," lyder det fra Edlunds nytiltrådte topchef.

Artikel top billede

Gert Bendsen, administrerende direktør for Edlund, står her i selskabets reception sammen med næsehornet Brutalis. Brutalis er navnet på Edlunds første it-system. Foto: Christoffer Lund-Hansen (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Edlund snart rammer kundeloftet på det danske marked
  • Bliv klogere på virksomhedens strategi
  • Find ud af hvordan processen om selskabets direktørskifte foregik
1.198
6 min
Det KMD-ejede selskab Edlund rammer snart muren på det danske marked i forhold til at rekruttere nye kunder.

Det skyldes, at Edlund, der leverer

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S