Morgen-briefing: Vild omsætningsvækst for robotsuccesen MIR fra Fyn / Læsterlige klø til B&O på aktiemarkedet / KMD skal bygge datawarehouse for Divisionsforeningen

Morgen-briefing: Vild omsætningsvækst for robotsuccesen MIR fra Fyn / Læsterlige klø til B&O på aktiemarkedet / KMD skal bygge datawarehouse for Divisionsforeningen / Dansk konsulenthus har ansat Talent Aqusition Manager og hyrer på livet løs / Amazon begår kæmpebrøler og sender private lydoptagelser til forkert modtager

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til den sidste morgenbriefing fra Computerworld i 2018. På vegne af alle briefingskribenterne ønsker jeg læserne en god jul og godt nytår. Vi håber, du har lyst til at læse med i 2019.

Vild omsætningsvækst for robotsuccesen MIR fra Fyn

Fynske Mobile Industrial Robots - også kaldet MIR - oplever heftig omsætningsvækst, som også ser ud til at vokse i 2019, skriver Børsen.

Omsætningen lander på 200 millioner kroner i 2018 mod 75 millioner i 2017. Virksomheden regner med, at omsætningen vil vokse til 400 millioner kroner i 2019.

Ifølge selskabet er det et udtryk for, at de potentielle kunder har afprøvet teknologien med positivt resultat og nu køber større flåder af selskabets robotter til intern logistik - typisk i industrien.

Læsterlige klø til B&O på aktiemarkedet

Det går rigtig skidt på alverdens aktiemarkeder for tiden, og i går sluttede det rigtig skidt for danske B&O. Aktien faldt 34 procent i værdi svarende til halvanden milliard kroner. Det sker oven på skuffende udmeldinger fra selskabet om den forventede udvikling.

Også producenten af headsets og høreapparater GN Store Nord fik kursklø, skriver DR Nyheder. Årsagerne til den negative udvikling på de europæiske atiemarkeder er blandt andet brexit-uroen, handelskrigen mellem USA og Kina og skuffende renteudmeldinger fra den amerikanske nationalbank.

KMD skal bygge datawarehouse for Divisionsforeningen

KMD, der rygtes solgt inden for den nærmeste fremtid, skal bygge et datawarehouse for Divisionsforeningen. Det vil give klubberne mulighed for at opbevare og kategorisere data fra dansk fodbolds øverste rækker.

“Med det nye datawarehouse får de danske klubber bedre muligheder for at gøre data til en del af den daglige træning og udviklingen af fodbolden. Målet er at give klubber, trænere og spillere nye redskaber til at udvikle spillet. Det kan eksempelvis være adgang til avanceret statistik fordelt over flere sæsoner og modstandere. Det håber vi, kan give dansk elitefodbold et ekstra skub fremad på internationalt niveau, siger siger Claus Thomsen, direktør i divisionsforeningen i en pressemeddelelse.

Der er tale om en Microsoft cloud-løsning baseret på Azure.

Dansk konsulenthus har ansat Talent Aqusition Manager og hyrer på livet løs

Software- og rådgivningsvirksomheden Commentor, der vandt Computerworld Top 100 i 2015, har gang i forretningen og har i år øget medarbejderstaben med 30 procent. Alene i afdelingen i Glostrup er antallet vokset med 60 procent fra 18 til 29 medarbejdere, skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Omsætningen voksede 20 procent fra 2016 til 2017, og væksten er fulgt med ind i 2018, fortæller selskabet i en pressemeddelelse. For at sikre, at Commentor hyrer de rigtige medarbejdere, der passer ind i kulturen og strategien, har selskabet ansat en såkaldt Talent Aqusition Manager.

Amazon begår kæmpebrøler og sender private lydoptagelser til forkert modtager

Amazons smarthøjttalere kan sammen med stemmestyringsassistenten Alexa gøre dit hjem til et rigtigt smarthome, men en bestemt feature har nu givet alvorligt bagslag for Amazon, skriver DR Nyheder.

En af de mulige funktioner er angiveligt, at systemet kan foretage optagelser af,hvad der sker i det rum, hvor højttaleren er placeret. Den mulighed har en ikke nærmere beskrevet Amazon-kunde flittigt benyttet sig af og har lagret ikke færre end cirka 1.700 lydfiler hos Amazon.

Desværre havnede de mange lydfiler hos en helt anden kunde i Tyskland, som havde bedt om at få en fil med de data, Amazon havde om vedkommnende.

Amazon kalder sagen en beklagelig, menneskelig fejl. Amazon var via lydfilerne i stand til at identificere den rette ejermand, hans bopæl og navnet på hans kæreste.

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S