It-advokater: Hver tredje danske it-kontrakt ender i konflikt

Hver tredje it-kontrakt ender i konflikt, konkluderer en undersøgelse fra Danske IT-Advokater.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Hver tredje it-kontrakt indgået i løbet af det seneste år er end i konflikt, viser en undersøgelse, som Danske IT-Advokater har foretaget med svar fra 309 it-beslutningstagere, skriver IT Watch

De danske it-advokater rådgiver blandt andet om konflikt-håndtering og lignende.

Ifølge undersøgelsen handler 58 procent af konflikterne mellem kunder og leverandører om omfanget og kvaliteten af det leverede, mens hver tredje konflikt handler om leveringstidspunkt og hver tredje om betalingen.

Bestyrelsesmedlem i Danske IT-Advokater, Kim G. Hansen, siger til mediet, at en stor del af balladen skyldes upræcise beskrivelser.

“Køberen er måske ikke super professionel på det, de skal købe, og så får de beskrevet noget, som de tænker, lyder rigtig godt, men som leverandøren måske har en anden opfattelse af, hvad egentlig er, fordi de tænker på en anden måde og har en anden begrebsverden,” siger han.

Danske IT-Advokater udarbejdede en lignende undersøgelse i fjor. Her var resultatet, at næsten fire ud af 10 virksomheder oplever ballade med deres it-leverandør i it-projekter til mere end en million kroner.

Måske ikke overraskende anbefalede it-advokaterne dengang, at man for at undgå ballade sørger for at få styr på kontrakt-håndteringen.

Læs også:

Advarsel fra it-advokat: Sådan forsøger software-firmaerne at malke dine licenser

Danske advokater: Hvert femte firma i konflikt med it-leverandør

Pas på de kostbare faldgruber: Her er eksperternes 10 gode råd om cloud-aftaler

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS