It-advokater: Hver tredje danske it-kontrakt ender i konflikt

Hver tredje it-kontrakt ender i konflikt, konkluderer en undersøgelse fra Danske IT-Advokater.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Hver tredje it-kontrakt indgået i løbet af det seneste år er end i konflikt, viser en undersøgelse, som Danske IT-Advokater har foretaget med svar fra 309 it-beslutningstagere, skriver IT Watch

De danske it-advokater rådgiver blandt andet om konflikt-håndtering og lignende.

Ifølge undersøgelsen handler 58 procent af konflikterne mellem kunder og leverandører om omfanget og kvaliteten af det leverede, mens hver tredje konflikt handler om leveringstidspunkt og hver tredje om betalingen.

Bestyrelsesmedlem i Danske IT-Advokater, Kim G. Hansen, siger til mediet, at en stor del af balladen skyldes upræcise beskrivelser.

“Køberen er måske ikke super professionel på det, de skal købe, og så får de beskrevet noget, som de tænker, lyder rigtig godt, men som leverandøren måske har en anden opfattelse af, hvad egentlig er, fordi de tænker på en anden måde og har en anden begrebsverden,” siger han.

Danske IT-Advokater udarbejdede en lignende undersøgelse i fjor. Her var resultatet, at næsten fire ud af 10 virksomheder oplever ballade med deres it-leverandør i it-projekter til mere end en million kroner.

Måske ikke overraskende anbefalede it-advokaterne dengang, at man for at undgå ballade sørger for at få styr på kontrakt-håndteringen.

Læs også:

Advarsel fra it-advokat: Sådan forsøger software-firmaerne at malke dine licenser

Danske advokater: Hvert femte firma i konflikt med it-leverandør

Pas på de kostbare faldgruber: Her er eksperternes 10 gode råd om cloud-aftaler

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job