Her er fem sandsynlige it-børsnoteringer der skal holdes øje med i 2019

Fem enhjørninger topper listen i ny rapport: Her er fem milliardvirksomheder der skal holdes øje med i det kommende år.

Artikel top billede

Møde- og konferenceværktøjet Rubrik er en blandt fem sandsynlige multimilliard-børsnoteringer i 2019

Mens højt profilerede tech-virksomheder som taxiselskaberne Uber og Lyft samt tjenester som Pinteret og Slack forventes at blive børsnoterede i det kommende år, har andre såkaldte ’enhjørninger’ kurs mod deres børs-debut.

En nyligt udgivet rapport fra analyseinstituttet CB Insights sammenholder i alt 355 amerikanske tech-virksomheder og vurderer deres respektive chancer for en introduktion på den amerikanske fondsbørs i 2019.

Ud fra selskabets algoritmer, som sammenholder målepunkter som web-trafik, ansættelsesdetaljer og mere til, skiller fem virksomheder sig ud.

Den fulde rapport kan læses her.

Peloton

Peloton-tjenesten, stiftet af John foley, bliver ofte betegnet som ’Netflix for fitness’ har akkumuleret næsten 1 milliard dollar fra investorer i selskabets seks leveår.

Seneste værdifastsættelse lyder på mellem 550 millioner og 4 milliarder dollar, svarende til mellem 3,6 og 26 milliarder kroner for virksomheden som specialiserer sig i at fremstille internet-forbundet træningsudstyr.

Cloudfare

Næste forventede børsnotering står sikkerhedsselskabet Cloudfare for, med en forventet introduktion i første halvår 2019.

Det San Fransisco baserede selskab som specialiserer sig med web performance og cyber-sikkerhed står overfor en potentiel valuering til 3,5 miliarder dollar, knap 23 milliarder kroner.

Zoom

Californiske Zoom, som specialiserer sig inden videokonferenceløsninger, og værktøjer til online møder og gruppechats har indtil videre hentet 160 millioner dollar i investeringer, men står overfor en milliard-notering i 2019.

Det forlyder, at Morgan Stanley vil lede børsnoteringen. Selskabet håber at nå en indledende værdi på et godt stykke over en milliard dollar.

Rubrik

Det tyder på, at data warehousing-selskabet Rubrik også står overfor en snarlig børsnotering.

Seneste værdifastsættelse for det californiske selskab lyder på over en milliard dollar, efter indledende investeringer for over 300 millioner dollar.

Medallia

CRM-selskabet Medallia er sidste finalist i CB Analaytics opgørelse, og vurderes også til at få en børsdebut i 2019.

Igen er det et californisk selskab som forventes at få børsdebut til over 1,2 milliard dollar efter at have modtaget i alt 250 millioner i investeringer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job