Her er fem sandsynlige it-børsnoteringer der skal holdes øje med i 2019

Fem enhjørninger topper listen i ny rapport: Her er fem milliardvirksomheder der skal holdes øje med i det kommende år.

Artikel top billede

Møde- og konferenceværktøjet Rubrik er en blandt fem sandsynlige multimilliard-børsnoteringer i 2019

Mens højt profilerede tech-virksomheder som taxiselskaberne Uber og Lyft samt tjenester som Pinteret og Slack forventes at blive børsnoterede i det kommende år, har andre såkaldte ’enhjørninger’ kurs mod deres børs-debut.

En nyligt udgivet rapport fra analyseinstituttet CB Insights sammenholder i alt 355 amerikanske tech-virksomheder og vurderer deres respektive chancer for en introduktion på den amerikanske fondsbørs i 2019.

Ud fra selskabets algoritmer, som sammenholder målepunkter som web-trafik, ansættelsesdetaljer og mere til, skiller fem virksomheder sig ud.

Den fulde rapport kan læses her.

Peloton

Peloton-tjenesten, stiftet af John foley, bliver ofte betegnet som ’Netflix for fitness’ har akkumuleret næsten 1 milliard dollar fra investorer i selskabets seks leveår.

Seneste værdifastsættelse lyder på mellem 550 millioner og 4 milliarder dollar, svarende til mellem 3,6 og 26 milliarder kroner for virksomheden som specialiserer sig i at fremstille internet-forbundet træningsudstyr.

Cloudfare

Næste forventede børsnotering står sikkerhedsselskabet Cloudfare for, med en forventet introduktion i første halvår 2019.

Det San Fransisco baserede selskab som specialiserer sig med web performance og cyber-sikkerhed står overfor en potentiel valuering til 3,5 miliarder dollar, knap 23 milliarder kroner.

Zoom

Californiske Zoom, som specialiserer sig inden videokonferenceløsninger, og værktøjer til online møder og gruppechats har indtil videre hentet 160 millioner dollar i investeringer, men står overfor en milliard-notering i 2019.

Det forlyder, at Morgan Stanley vil lede børsnoteringen. Selskabet håber at nå en indledende værdi på et godt stykke over en milliard dollar.

Rubrik

Det tyder på, at data warehousing-selskabet Rubrik også står overfor en snarlig børsnotering.

Seneste værdifastsættelse for det californiske selskab lyder på over en milliard dollar, efter indledende investeringer for over 300 millioner dollar.

Medallia

CRM-selskabet Medallia er sidste finalist i CB Analaytics opgørelse, og vurderes også til at få en børsdebut i 2019.

Igen er det et californisk selskab som forventes at få børsdebut til over 1,2 milliard dollar efter at have modtaget i alt 250 millioner i investeringer.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S