Dansk it-stifter scorer jackpot: Sælger sin virksomhed for 800 millioner kroner

Ulrik Bo Larsen sælger det sociale værktøj Falcon.io for et trecifret millionbeløb.

Artikel top billede

Den danske it-iværksætter Ulrik Bo Larsen bliver forgyldt ved salget af Falcon.io, en virksomhed som han grundlagde i 2010.

Det oplyser selskabet i en meddelelse.

Selskabet, som har hovedsæde i København, er netop blevet solgt til amerikanske Cision for et beløb som ifølge Børsen ligger omkring 800 millioner kroner.

Falcon.io tæller i dag over 250 medarbejdere, som leverer løsninger til at styre såkaldte 'earned' medier.

Cision er en stor spiller på markedet for medie- og marketing-overvågning og vil på sigt integrere Falcon.io's løsninger i selskabet 'Cision Communications Cloud'-løsning.

"Jeg er pavestolt over, at det er lykkedes os at bygge en så hastigt voksende international softwarevirksomhed med udspring i København. Denne transaktion er en milepæl, som primært er et fantastisk skulderklap til teamet, og et rygstød, der skubber Falcon helt frem på den globale scene, så vi indenfor en årrække kan blive global markedsleder," lyder det i meddelelsen fra Ulrik Bo Larsen om handlen, mens han samtidig ikke ønsker at kommentere selve salgsprisen.

Falcon.io bliver nu en del af Cision-koncernen som tæller over 4.000 ansatte fordelte over 19 lande.

Se også: Danske Falcon.io køber konkurrenten Komfo af Sitecore - begge selskaber brænder penge af med stor fart

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,