Blev fyret af DSB før jul - nu giver DXC Technology lyd fra sig: "DXC anser fortsat DSB for en væsentlig kunde"

DSB har fyret DXC Technology fra to store it-projekter. Nu kommenterer selskabet endelig på forløbet.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se DXC Technology kommenterer på at, selskabet er blevet fyret på to projekter af DSB
  • Indblik i nedturen hos DXC Technology
747
3:45 min
Først fyrede DSB DXC Technology som leverandør af DSB's servicedesk-projekt i oktober, og 21. december var den så gal igen.

Her meddelte DSB, at selskabet også vil afbryde samarbejdet med DXC Technology, som leverandør af drift af DSB's datacenter.

Opsigelserne er sket et år efter, DXC Technology i slutningen af 2017 efter et EU-udbud landede en fire-årig med DSB til en værdi af op imod 150 millioner kroner.

Ved den første opsigelse angav DSB manglende kvalitet i leverancen som en del af årsagen, men store forsinkelserne var problemet ved den næste opsigelse.

Indtil videre har DXC Technology ikke ønsket at kommentere opsigelserne, men nu giver selskabet lyd fra sig over for Computerworld.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job