Blev fyret af DSB før jul - nu giver DXC Technology lyd fra sig: "DXC anser fortsat DSB for en væsentlig kunde"

DSB har fyret DXC Technology fra to store it-projekter. Nu kommenterer selskabet endelig på forløbet.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se DXC Technology kommenterer på at, selskabet er blevet fyret på to projekter af DSB
  • Indblik i nedturen hos DXC Technology
747
3:45 min
Først fyrede DSB DXC Technology som leverandør af DSB's servicedesk-projekt i oktober, og 21. december var den så gal igen.

Her meddelte DSB, at selskabet også vil afbryde samarbejdet med DXC Technology, som leverandør af drift af DSB's datacenter.

Opsigelserne er sket et år efter, DXC Technology i slutningen af 2017 efter et EU-udbud landede en fire-årig med DSB til en værdi af op imod 150 millioner kroner.

Ved den første opsigelse angav DSB manglende kvalitet i leverancen som en del af årsagen, men store forsinkelserne var problemet ved den næste opsigelse.

Indtil videre har DXC Technology ikke ønsket at kommentere opsigelserne, men nu giver selskabet lyd fra sig over for Computerworld.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS