Efter seks dages nedbrud:Stor dansk webshop aner ikke, hvornår siden er oppe igen: "Vi kunne jo gætte på, hvornår det bliver, men det hjælper jo ikke rigtig nogen"
Bahnes hjemmeside er lukket for sjette døgn i træk, men direktøren aner ikke, hvornår webshoppen igen kommer op at køre. "Det er klart, at det koster os omsætning," lyder det.
Læs hvornår Bahnes direktør forventer, at kædens webshop er oppe at køre igen efter hacker-angrebet
Find ud af hvordan Bahne forholder sig til den tabte omsætning som følge af hacker-angrebet
Bliv klogere på hvorfor Bahne-direktøren trods to hacker-angreb er optimistisk i forhold til at opretholde kundernes tillid
488
2:30 min
Som Computerworld kunne fortælle tidligere mandag er isenkræmmerkæden Bahnes webshop www.bahne.dk nede for sjette dag i træk, efter hjemmesiden blev angrebet af
Få ubegrænset adgang til Computerworld Premium
Opret et gratis intro-abonnement eller køb fuld adgang
Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.
Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.
Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.