Finansforbundet stærkt bekymret over IBM's overtagelse af danske Nordea-ansatte

Interview: IBM overtager 1. februar 54 danske it-folk fra Nordea. Dermed forsvinder medarbejdernes kollektive rettigheder. Det får Finansforbundet til at danne fælles front med Prosa, HK Privat og Ingeniørforeningen i kampen for at få IBM til i højere grad at tilpasse sig det danske arbejdsmarked.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Finansforbundets bekymringer
  • Find ud af hvorfor fagforbundet mener IBM i højere grad bør tilpasse sig det danske arbejdsmarked
  • Bliv klogere på hvordan Finansforbundet nu vil danne fælles front imod IBM med en række andre danske fagforeninger
  • Læs også hvorfor Finansforbundet mener, at der er alt for kort tid til, at aftalen føres ud i livet
866
4:30 min
"IBM trænger til at få en lille rystetur."

Meldingen er klar fra Kent Petersen, formand i Finansforbundet, der dækker en stor del af de 54 danske it-medarbejdere i Nordea, som 1. februar bliver outsourcet til IBM.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub