Europas største it-sikkerhedsfirma opfordrer virksomheder til at ændre cyberstrategi: Derfor skal du ikke bruge alle dine ressourcer på at stoppe hackerangreb

Der går alt for lang tid før virksomheder opdager de er blevet angrebet. Danske virksomheder skal fokusere mere på at opdage hackere og knap så meget tid på at stoppe dem, lyder opfordringen fra it-sikkerhedsvirksomheden F-Secure.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Danske virksomheder bør flytte fokus fra at forhindre hackerangreb og i stedet træne, hvordan man hurtigere opdager dem.

Sådan lyder det fra CEO for Europas største it-sikkerhedsselskab, F-Secure, der mener, at der er sket et paradigmeskift inden for cybersikkerhed.

Efter lang tid med parolen om, at det ikke længere er et spørgsmål, 'om' du bliver angrebet men 'hvornår', handler det nu for virksomhederne om at opdagene angrebene langt hurtigere.

[b]Læs også: [url=https://www.computerwor

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse