Folkeskolernes nye Aula er ved at være klar - designes med inspiration i Facebook

Folkeskolernes kommende intranet, Aula, er ved at være klar og testes nu i fire kommuner , inden den fulde udrulning til sommer. Designet er inspireret af blandt andet Facebook.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

De danske folkeskolers kommende intranet, Aula, er ved at være klar, skriver bladet Folkeskolen.

Aula skal afløse det bedagede SkoleIntra-systemet, der i sin opbygning og sit design hører en anden tid ti.

Du kan læse mere om SkoleIntra her: Nu er skoleintras afløser sat på afgørende prøve: Odder Kommune udruller kæmpe Aula-system på under tre timer

Ifølge Folkeskolen er Aula nu blevet sendt i test i fire kommuner, inden det efter sommerferien skal tages i brug i hele landet.

“Systemets brugerflade er inspireret af blandt andet Facebook, og det skal være med til at bekæmpe social ulighed,” skriver Folkeskolen.

Ifølge bladet skal designet inspirere til intuitiv brug af for eksempel opload af billeder, opslag og formidling af beskeder og lignende.

Læs også:

Forældre bekymrede over planer om, at Amazon skal opbevare danske skolebørns data: "De data, der kommer til at ligge der, er vigtige og meget personlige"

Overblik: Danske kommuner overtræder aftale med staten ved at sende personfølsomme data til udlandet

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S