Tidligere vinder af Årets CIO lander top-job i stor nordisk koncern: "Det er en industri, der befinder sig i stormens øje"

Et halvt år efter, at Torben Kjær annoncerede sit exit hos Rambøll, er han parat til at tiltræde en ny stilling. Fremover stævner den tidligere vinder af titlen som Årets CIO ud for Aller, der er blandt de førende udgiver af ugeblade og magasiner i Norden.

Artikel top billede

Foto: Steffen Villadsen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i en af Danmarks dygtigste it-chefers nye job
  • Hans bud på, hvilke erfaringer han kan tage med fra sin tid i Rambøll.
  • Torben Kjærs bud på, hvordan han forbereder sig på at starte sit nye job
951
4:45 min
En junidag sidste år offentliggjorde den daværende indehaver af titlen som Årets CIO, Torben Kjær, at han stoppede hos Rambøll.

Samme aften overdrog han titlen til Jesper Riss fra DSV.

Efter et halv års betænkningstid har Torben Kjær nu landet en ny post, fortæller han til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job