Apple-produkt har gennem mere end et år været ramt af mystiske forsinkelser: Men nu kan det langt om længe være på vej

Apples Airpower-oplader har været ramt af mystiske forsinkelser, men nu kan den langt om længe været på vej i produktion.

Artikel top billede

I september 2017 præsenterede Apple den nye trådløse oplader Airpower, der skulle gøre det muligt at oplade en iPhone, et Apple Watch og et par AirPod-øretelefoner samtidig.

Siden da har ingen set skyggen af det nye produkt, og Apple har heller ikke kommenteret på forsinkelserne.

Nu lader det dog langt om længe til at være nyt om Airpower-opladeren.

For det amerikanske tech-medie The Verge skriver med henvisning til mediet Charger Lab, at de første Airpower-opladere langt om længe er gået i produktion.

På Twitter skriver Charger Lab, at kilder i Apples supply chain oplyser, at producenten Luxshare Precision, der også producerer Apples AirPods og Apples USB-C-kabler, har startet produktionen af opladeren.

Overophedning skyld i forsinkelser

Rygter peger ifølge The Verge på, at forsinkelserne skyldes, at der har været problemer med, at opladeren overopheder, når den skal oplade flere forskellige enheder.

Det amerikanske medie Bloomberg har ligeledes tidligere påpeget, at komplikationerne kan være relateret til, at Airpower-opladeren er mere avanceret end mange lignende trådløse opladere.

Eksempelvis indeholder den en særlig Apple-udviklet chip og indeholder også Apple-udviklet software.

Læs også:
Apple chokerede ved at fjerne hovedtelefon-stikket – strømstikket kan blive det næste offer

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks