Systematic har ændret eksport-strategi efter Sundhedsplatformens problemer

Aarhusianske Systematic har ændret eksport-strategi som resultat af de problemer, som Sundhedsplatformen er løbet ind i Region Hovedstaden og Region Sjælland.

Artikel top billede

Systematic har ændret ‘fundamentalt’ på sin eksport-strategi i kølvandet på de problemer, som rivaliserende Epic og NNIT er løbet ind i med Sundhedsplatformen, fortæller direktør Michael Holm til IT Watch.

Mens Region Hovedstaden og Region Sjælland valgte Sundhedsplatformen fra amerikanske Epic med NNIT som underleverandør, har de øvrige regioner i Danmark valgt Systematic som leverandør af selskabets EPJ-system.,

Michael Holm peger på, at Systematic oprindeligt havde en ambition om at eksportere selskabets EPJ-løsning til udlandet.

Men den strategi er nu ændret og Systematic har revurderet listen over lande, som selskabet vil forsøge at eksportere EPJ-løsningen til.

“Vi har set, at man ikke bare lige kan tage en amerikansk løsning bygget til det amerikanske marked og overføre det til Danmark. Så vores læring er, at vi ikke bare kan eksportere vores samlede EPJ-løsning til udlandet, men virkelig skal være bevidst om, hvor vi kan genbruge en sundhedsløsning bygget til et dansk sammenhængende sundhedsvæsen,” lyder det fra Michael Holm.

Læs også:

Politikere: Sundhedsreform kan blive dødsstødet for Sundhedsplatformen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Frode Laursen A/S

    Systemadministrator

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job