Nokia skal spare: Fyrer seks procent af medarbejderstaben

Finske Nokia er på vej med fyresedler til næsten seks procent af medarbejderstaben i Finland.

Artikel top billede

Der er fyresedler på vej til 350 Nokia-medarbejdere i selskabets hjemland, Finland.

Selskabet skal nemlig drosle ned for omkostningsniveauet, som skal nedbringes med 700 millioner euro fra næste år.

Det kræver, at medarbejderstaben bliver reduceret.

“De planlagte forandringer er afgørende for bestræbelserne på at sikre Nokia langsigtede konkurrence-dygtighed,” meddeler selskabets landechef for Finland, Tommi Uitto i en udsendt meddelelse.

Nokia er en af Finlands allerstørste arbejdspladser, i det selskabet beskæftiger omkring 6.000 medarbejdere i Finland.

De 350 medarbejdere svarer dermed til omkring seks procent af den samlede medarbejderstab.

Nokia var engang verdens ubetinget største producent af mobiltelefoner, men fokuserer i dag med pæn succes på at lavere netværksudstyr.

Her konkurrerer selskabet især med de to øvrige stor-spillere, nemlig svenske Ericsson og kinesiske Huawei.

De tre selskaber har i de senere år kæmpet indædt om positionerne på markedet for netværks-udstyr til 4G.

Næste kampområde - 5G - er så småt begyndt at manifestere sig, og de tre kombattanter ved at gøre klar til kamp.

Her kan Nokia og Ericsson meget vil profitere på de problemer, som Huawei for tiden har i Vesten.

Det kan du læse mere om her: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Tommi Uitto siger, at Nokias indledende arbejde med 5G-netværk går godt, og at Nokia planlægger at øge selskabets investeringer i udviklingen af ‘denne kritiske teknologi,’ som han siger.

Nokia offentliggjorde også en spareplan i oktober i fjor.

Det kan du læse mere om her: Kæmpe fyringsrunde på vej: Nokia gør klar til at give tusindvis af medarbejdere sparket

Læs også:

Flere store europæiske telefirmaer i tænkeboks over Huawei: Men 5G-udrulning kan blive betydeligt dyrere uden Huawei

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S