Nokia skal spare: Fyrer seks procent af medarbejderstaben

Finske Nokia er på vej med fyresedler til næsten seks procent af medarbejderstaben i Finland.

Artikel top billede

Der er fyresedler på vej til 350 Nokia-medarbejdere i selskabets hjemland, Finland.

Selskabet skal nemlig drosle ned for omkostningsniveauet, som skal nedbringes med 700 millioner euro fra næste år.

Det kræver, at medarbejderstaben bliver reduceret.

“De planlagte forandringer er afgørende for bestræbelserne på at sikre Nokia langsigtede konkurrence-dygtighed,” meddeler selskabets landechef for Finland, Tommi Uitto i en udsendt meddelelse.

Nokia er en af Finlands allerstørste arbejdspladser, i det selskabet beskæftiger omkring 6.000 medarbejdere i Finland.

De 350 medarbejdere svarer dermed til omkring seks procent af den samlede medarbejderstab.

Nokia var engang verdens ubetinget største producent af mobiltelefoner, men fokuserer i dag med pæn succes på at lavere netværksudstyr.

Her konkurrerer selskabet især med de to øvrige stor-spillere, nemlig svenske Ericsson og kinesiske Huawei.

De tre selskaber har i de senere år kæmpet indædt om positionerne på markedet for netværks-udstyr til 4G.

Næste kampområde - 5G - er så småt begyndt at manifestere sig, og de tre kombattanter ved at gøre klar til kamp.

Her kan Nokia og Ericsson meget vil profitere på de problemer, som Huawei for tiden har i Vesten.

Det kan du læse mere om her: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Tommi Uitto siger, at Nokias indledende arbejde med 5G-netværk går godt, og at Nokia planlægger at øge selskabets investeringer i udviklingen af ‘denne kritiske teknologi,’ som han siger.

Nokia offentliggjorde også en spareplan i oktober i fjor.

Det kan du læse mere om her: Kæmpe fyringsrunde på vej: Nokia gør klar til at give tusindvis af medarbejdere sparket

Læs også:

Flere store europæiske telefirmaer i tænkeboks over Huawei: Men 5G-udrulning kan blive betydeligt dyrere uden Huawei

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS