Nokia skal spare: Fyrer seks procent af medarbejderstaben

Finske Nokia er på vej med fyresedler til næsten seks procent af medarbejderstaben i Finland.

Artikel top billede

Der er fyresedler på vej til 350 Nokia-medarbejdere i selskabets hjemland, Finland.

Selskabet skal nemlig drosle ned for omkostningsniveauet, som skal nedbringes med 700 millioner euro fra næste år.

Det kræver, at medarbejderstaben bliver reduceret.

“De planlagte forandringer er afgørende for bestræbelserne på at sikre Nokia langsigtede konkurrence-dygtighed,” meddeler selskabets landechef for Finland, Tommi Uitto i en udsendt meddelelse.

Nokia er en af Finlands allerstørste arbejdspladser, i det selskabet beskæftiger omkring 6.000 medarbejdere i Finland.

De 350 medarbejdere svarer dermed til omkring seks procent af den samlede medarbejderstab.

Nokia var engang verdens ubetinget største producent af mobiltelefoner, men fokuserer i dag med pæn succes på at lavere netværksudstyr.

Her konkurrerer selskabet især med de to øvrige stor-spillere, nemlig svenske Ericsson og kinesiske Huawei.

De tre selskaber har i de senere år kæmpet indædt om positionerne på markedet for netværks-udstyr til 4G.

Næste kampområde - 5G - er så småt begyndt at manifestere sig, og de tre kombattanter ved at gøre klar til kamp.

Her kan Nokia og Ericsson meget vil profitere på de problemer, som Huawei for tiden har i Vesten.

Det kan du læse mere om her: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Tommi Uitto siger, at Nokias indledende arbejde med 5G-netværk går godt, og at Nokia planlægger at øge selskabets investeringer i udviklingen af ‘denne kritiske teknologi,’ som han siger.

Nokia offentliggjorde også en spareplan i oktober i fjor.

Det kan du læse mere om her: Kæmpe fyringsrunde på vej: Nokia gør klar til at give tusindvis af medarbejdere sparket

Læs også:

Flere store europæiske telefirmaer i tænkeboks over Huawei: Men 5G-udrulning kan blive betydeligt dyrere uden Huawei

Annonceindlæg fra MSI

MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

KMD A/S

Product Owner

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S