Nokia skal spare: Fyrer seks procent af medarbejderstaben

Finske Nokia er på vej med fyresedler til næsten seks procent af medarbejderstaben i Finland.

Artikel top billede

Der er fyresedler på vej til 350 Nokia-medarbejdere i selskabets hjemland, Finland.

Selskabet skal nemlig drosle ned for omkostningsniveauet, som skal nedbringes med 700 millioner euro fra næste år.

Det kræver, at medarbejderstaben bliver reduceret.

“De planlagte forandringer er afgørende for bestræbelserne på at sikre Nokia langsigtede konkurrence-dygtighed,” meddeler selskabets landechef for Finland, Tommi Uitto i en udsendt meddelelse.

Nokia er en af Finlands allerstørste arbejdspladser, i det selskabet beskæftiger omkring 6.000 medarbejdere i Finland.

De 350 medarbejdere svarer dermed til omkring seks procent af den samlede medarbejderstab.

Nokia var engang verdens ubetinget største producent af mobiltelefoner, men fokuserer i dag med pæn succes på at lavere netværksudstyr.

Her konkurrerer selskabet især med de to øvrige stor-spillere, nemlig svenske Ericsson og kinesiske Huawei.

De tre selskaber har i de senere år kæmpet indædt om positionerne på markedet for netværks-udstyr til 4G.

Næste kampområde - 5G - er så småt begyndt at manifestere sig, og de tre kombattanter ved at gøre klar til kamp.

Her kan Nokia og Ericsson meget vil profitere på de problemer, som Huawei for tiden har i Vesten.

Det kan du læse mere om her: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Tommi Uitto siger, at Nokias indledende arbejde med 5G-netværk går godt, og at Nokia planlægger at øge selskabets investeringer i udviklingen af ‘denne kritiske teknologi,’ som han siger.

Nokia offentliggjorde også en spareplan i oktober i fjor.

Det kan du læse mere om her: Kæmpe fyringsrunde på vej: Nokia gør klar til at give tusindvis af medarbejdere sparket

Læs også:

Flere store europæiske telefirmaer i tænkeboks over Huawei: Men 5G-udrulning kan blive betydeligt dyrere uden Huawei

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job