Nokia skal spare: Fyrer seks procent af medarbejderstaben

Finske Nokia er på vej med fyresedler til næsten seks procent af medarbejderstaben i Finland.

Artikel top billede

Der er fyresedler på vej til 350 Nokia-medarbejdere i selskabets hjemland, Finland.

Selskabet skal nemlig drosle ned for omkostningsniveauet, som skal nedbringes med 700 millioner euro fra næste år.

Det kræver, at medarbejderstaben bliver reduceret.

“De planlagte forandringer er afgørende for bestræbelserne på at sikre Nokia langsigtede konkurrence-dygtighed,” meddeler selskabets landechef for Finland, Tommi Uitto i en udsendt meddelelse.

Nokia er en af Finlands allerstørste arbejdspladser, i det selskabet beskæftiger omkring 6.000 medarbejdere i Finland.

De 350 medarbejdere svarer dermed til omkring seks procent af den samlede medarbejderstab.

Nokia var engang verdens ubetinget største producent af mobiltelefoner, men fokuserer i dag med pæn succes på at lavere netværksudstyr.

Her konkurrerer selskabet især med de to øvrige stor-spillere, nemlig svenske Ericsson og kinesiske Huawei.

De tre selskaber har i de senere år kæmpet indædt om positionerne på markedet for netværks-udstyr til 4G.

Næste kampområde - 5G - er så småt begyndt at manifestere sig, og de tre kombattanter ved at gøre klar til kamp.

Her kan Nokia og Ericsson meget vil profitere på de problemer, som Huawei for tiden har i Vesten.

Det kan du læse mere om her: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Tommi Uitto siger, at Nokias indledende arbejde med 5G-netværk går godt, og at Nokia planlægger at øge selskabets investeringer i udviklingen af ‘denne kritiske teknologi,’ som han siger.

Nokia offentliggjorde også en spareplan i oktober i fjor.

Det kan du læse mere om her: Kæmpe fyringsrunde på vej: Nokia gør klar til at give tusindvis af medarbejdere sparket

Læs også:

Flere store europæiske telefirmaer i tænkeboks over Huawei: Men 5G-udrulning kan blive betydeligt dyrere uden Huawei

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S