Opgradering til Windows 10 haster: "Efter den dato kan du lige så godt bare åbne hoveddøren og byde hackerne velkommen"

Om et år stopper udvidet support af Windows 7. Men mange virksomheder er stadig ikke kommet i gang med overgangen til Windows 10, selv om de om kort tid står med et operativsystem fyldt med huller.

Artikel top billede

Photo by Tadas Sar on Unsplash

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor har mange små virksomheder endnu ikke opgraderet til Windows 10
  • Problemerne med at fortsætte på Windows 7
  • Derfor bør du begynde at overveje overgangen til Windows 10
782
4 min
Microsofts tidligere så populære operativsystem, Windows 7, ser frem mod pensionering om nu under et år.

14. januar 2020 stopper udvidet support på Windows 7, og de, som ikke får opgraderet, vil stå tilbage med et styresystem, der er lige så hullet som en schweizisk ost.

Derfor bør de virksomheder, der endnu ikke har opgraderet til Windows 10, snart for alvor begynde at oveje det.

"Hvis du har Windows 7 efter den dato, kan du ligeså godt bare

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    BEC Financial Technologies

    Information Architect

    Region Sjælland

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S