Slut med at snage: Google smider alle apps ud af Play Store, der vil have adgang til Android-telefoners sms'er og telefonopkald

Det skal være slut med apps til Android-telefoner, der snager i brugernes SMS'er og telefonopkald. Sådan lyder beskeden fra Google, der nu sparker alle apps ud af Google Play Store, der ikke lever op til de nye krav.

Artikel top billede

Google begynder i de kommende uger at slette alle apps fra Play Store, der kræver adgang til brugernes sms-korrospondancer og opkaldsfiler.

Det sker i et forsøg på at give Android-brugerne bedre kontrol med, hvilke data de afgiver til apps hentet fra Google Play Store, meddeler på selskabets blog.

Ifølge selskabet bag Android-styresystemet skal det nye krav forhindre, at bestemte apps kræver data, der ikke er nødvendige.

Det kommer samtidig til at betyde, at Googles egne apps som udgangspunkt heller ikke må indsamle informationer fra sms'er og opkaldshistorik.

Læs også: Google Play Store er fyldt med apps, der tracker dit barns færden på nettet

Det bliver dog stadig muligt at blive undtaget fra Googles nye krav.

Det kræver, at man indsender en begrundet forklaring, og så vurderer Google, om årsagen er god nok til at blive undtaget fra de nye krav.

Ifølge mediet ZDNet har Google i flere år kæmpet med apps, der kræver at få tilladelse til store mængder data som de kan høste fra Android-brugerne.

Læs også: Halv million Android-brugere narret til at downloade malware fra Google Play

Annoncerede ændring i oktober

Google annoncerede de nye krav til udviklerne i begyndelsen af oktober sidste år.

Herefter havde udviklerne 90 dage til at få opdateret deres apps eller bede om at blive undtaget.

Tiden er nu gået for udviklerne, og derfor går Google altså i gang med at slette de apps i de kommende uger, der ikke lever op til de nye krav, skriver selskabet på sin blog for udviklere.

De udviklere, der gerne vil undtages fra at blive omfattet af de nye krav, bliver vurderet ud fra fem krav.

- Sandsynligheden for, at den gennemsnitelige bruger forstår, hvorfor denne app har brug for fuld adgang til data.

- Brugeren kan drage fordel af funktionen.

- Vigtigheden af tilladelsen i relation til appens grundlæggende funktioner.

- Risiko forbundet med at appen har adgang til denne type data.

- Mulighed for alternativer til at aktivere denne funktion.

Læs også:

Fortnite dumper Google Play Store: Vil ikke aflevere 30 procent af omsætningen til Google

Markant stigning: Google slettede over 700.000 apps fra Google Play Store i 2017

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS