Slut med at snage: Google smider alle apps ud af Play Store, der vil have adgang til Android-telefoners sms'er og telefonopkald

Det skal være slut med apps til Android-telefoner, der snager i brugernes SMS'er og telefonopkald. Sådan lyder beskeden fra Google, der nu sparker alle apps ud af Google Play Store, der ikke lever op til de nye krav.

Artikel top billede

Google begynder i de kommende uger at slette alle apps fra Play Store, der kræver adgang til brugernes sms-korrospondancer og opkaldsfiler.

Det sker i et forsøg på at give Android-brugerne bedre kontrol med, hvilke data de afgiver til apps hentet fra Google Play Store, meddeler på selskabets blog.

Ifølge selskabet bag Android-styresystemet skal det nye krav forhindre, at bestemte apps kræver data, der ikke er nødvendige.

Det kommer samtidig til at betyde, at Googles egne apps som udgangspunkt heller ikke må indsamle informationer fra sms'er og opkaldshistorik.

Læs også: Google Play Store er fyldt med apps, der tracker dit barns færden på nettet

Det bliver dog stadig muligt at blive undtaget fra Googles nye krav.

Det kræver, at man indsender en begrundet forklaring, og så vurderer Google, om årsagen er god nok til at blive undtaget fra de nye krav.

Ifølge mediet ZDNet har Google i flere år kæmpet med apps, der kræver at få tilladelse til store mængder data som de kan høste fra Android-brugerne.

Læs også: Halv million Android-brugere narret til at downloade malware fra Google Play

Annoncerede ændring i oktober

Google annoncerede de nye krav til udviklerne i begyndelsen af oktober sidste år.

Herefter havde udviklerne 90 dage til at få opdateret deres apps eller bede om at blive undtaget.

Tiden er nu gået for udviklerne, og derfor går Google altså i gang med at slette de apps i de kommende uger, der ikke lever op til de nye krav, skriver selskabet på sin blog for udviklere.

De udviklere, der gerne vil undtages fra at blive omfattet af de nye krav, bliver vurderet ud fra fem krav.

- Sandsynligheden for, at den gennemsnitelige bruger forstår, hvorfor denne app har brug for fuld adgang til data.

- Brugeren kan drage fordel af funktionen.

- Vigtigheden af tilladelsen i relation til appens grundlæggende funktioner.

- Risiko forbundet med at appen har adgang til denne type data.

- Mulighed for alternativer til at aktivere denne funktion.

Læs også:

Fortnite dumper Google Play Store: Vil ikke aflevere 30 procent af omsætningen til Google

Markant stigning: Google slettede over 700.000 apps fra Google Play Store i 2017

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S