Slut med at snage: Google smider alle apps ud af Play Store, der vil have adgang til Android-telefoners sms'er og telefonopkald

Det skal være slut med apps til Android-telefoner, der snager i brugernes SMS'er og telefonopkald. Sådan lyder beskeden fra Google, der nu sparker alle apps ud af Google Play Store, der ikke lever op til de nye krav.

Artikel top billede

Google begynder i de kommende uger at slette alle apps fra Play Store, der kræver adgang til brugernes sms-korrospondancer og opkaldsfiler.

Det sker i et forsøg på at give Android-brugerne bedre kontrol med, hvilke data de afgiver til apps hentet fra Google Play Store, meddeler på selskabets blog.

Ifølge selskabet bag Android-styresystemet skal det nye krav forhindre, at bestemte apps kræver data, der ikke er nødvendige.

Det kommer samtidig til at betyde, at Googles egne apps som udgangspunkt heller ikke må indsamle informationer fra sms'er og opkaldshistorik.

Læs også: Google Play Store er fyldt med apps, der tracker dit barns færden på nettet

Det bliver dog stadig muligt at blive undtaget fra Googles nye krav.

Det kræver, at man indsender en begrundet forklaring, og så vurderer Google, om årsagen er god nok til at blive undtaget fra de nye krav.

Ifølge mediet ZDNet har Google i flere år kæmpet med apps, der kræver at få tilladelse til store mængder data som de kan høste fra Android-brugerne.

Læs også: Halv million Android-brugere narret til at downloade malware fra Google Play

Annoncerede ændring i oktober

Google annoncerede de nye krav til udviklerne i begyndelsen af oktober sidste år.

Herefter havde udviklerne 90 dage til at få opdateret deres apps eller bede om at blive undtaget.

Tiden er nu gået for udviklerne, og derfor går Google altså i gang med at slette de apps i de kommende uger, der ikke lever op til de nye krav, skriver selskabet på sin blog for udviklere.

De udviklere, der gerne vil undtages fra at blive omfattet af de nye krav, bliver vurderet ud fra fem krav.

- Sandsynligheden for, at den gennemsnitelige bruger forstår, hvorfor denne app har brug for fuld adgang til data.

- Brugeren kan drage fordel af funktionen.

- Vigtigheden af tilladelsen i relation til appens grundlæggende funktioner.

- Risiko forbundet med at appen har adgang til denne type data.

- Mulighed for alternativer til at aktivere denne funktion.

Læs også:

Fortnite dumper Google Play Store: Vil ikke aflevere 30 procent af omsætningen til Google

Markant stigning: Google slettede over 700.000 apps fra Google Play Store i 2017

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S