Millioner af passwords og e-mailadresser lækket: Se om dine data er kompromitteret

En sikkerhedsekspert har fundet en gigantisk samling af stjålne e-mailadresser og kodeord. Flere af oplysningerne kan endda kædes sammen til samme bruger.

Artikel top billede

Mere end 770 millioner e-mailadresser og knap 22 millioner passwords er blevet fundet på nettet.

Alle data var samlet et sted men kommer angiveligt fra flere tusinde af tidligere data-læk.

Det skriver mediet ZDNet.com

Det er sikkerhedseksperten Troy Hunt, der har fundet filerne, som til sammen fylder mere end 87GB.

Ud over de mange millioner af individuelle oplysninger, så er lige over en million af de lækkede e-mailadresser parret op med en tilsvarende adgangkode, herunder Hunts egen.

“Jeg kan sige, at mine egne personlige data er blandt filerne og er korrekte. En rigtig e-mailadresse og et password jeg bruge for flere år siden,” skriver han på sin blog.

Læs også: Google lukker socialt medie før tid efter kæmpe datalæk: 100 gange mere omfattende end første læk i oktober

“Hvis du er en del af det her læk, så flyder et eller flere af dine gamle passwords rundt derude, og kan ses af alle og enhver.”

De stjålne data var angiveligt på en cloud-service kaldet MEGA. Men alle informationer er efterfølgende blevet fjernet igen.

Tjek om dine data er lækket

De lækkede data går under navnet “Collection #1” (samling nummer 1 red.), og er blevet diskuteret på flere hacker-fora, skriver Hunt på sin blog.

Troy Hunt står også bag den poplære side haveibeenpwned.com. Her kan alle tjekke om deres e-mails har været involveret i tidligere lækager.

Han har opdateret siden med de millioner af nye e-mails og passwords, så alle kan tjekke om deres data er en del af Collection #1.

Læs også:

YouSee tavs efter læk af 10.000 hemmelige telefonnumre: "Vi har ikke mere at tilføje"

Norsk skoleelev afslører læk af 35.000 elever og lærers personoplysninger

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura