Millioner af passwords og e-mailadresser lækket: Se om dine data er kompromitteret

En sikkerhedsekspert har fundet en gigantisk samling af stjålne e-mailadresser og kodeord. Flere af oplysningerne kan endda kædes sammen til samme bruger.

Artikel top billede

Mere end 770 millioner e-mailadresser og knap 22 millioner passwords er blevet fundet på nettet.

Alle data var samlet et sted men kommer angiveligt fra flere tusinde af tidligere data-læk.

Det skriver mediet ZDNet.com

Det er sikkerhedseksperten Troy Hunt, der har fundet filerne, som til sammen fylder mere end 87GB.

Ud over de mange millioner af individuelle oplysninger, så er lige over en million af de lækkede e-mailadresser parret op med en tilsvarende adgangkode, herunder Hunts egen.

“Jeg kan sige, at mine egne personlige data er blandt filerne og er korrekte. En rigtig e-mailadresse og et password jeg bruge for flere år siden,” skriver han på sin blog.

Læs også: Google lukker socialt medie før tid efter kæmpe datalæk: 100 gange mere omfattende end første læk i oktober

“Hvis du er en del af det her læk, så flyder et eller flere af dine gamle passwords rundt derude, og kan ses af alle og enhver.”

De stjålne data var angiveligt på en cloud-service kaldet MEGA. Men alle informationer er efterfølgende blevet fjernet igen.

Tjek om dine data er lækket

De lækkede data går under navnet “Collection #1” (samling nummer 1 red.), og er blevet diskuteret på flere hacker-fora, skriver Hunt på sin blog.

Troy Hunt står også bag den poplære side haveibeenpwned.com. Her kan alle tjekke om deres e-mails har været involveret i tidligere lækager.

Han har opdateret siden med de millioner af nye e-mails og passwords, så alle kan tjekke om deres data er en del af Collection #1.

Læs også:

YouSee tavs efter læk af 10.000 hemmelige telefonnumre: "Vi har ikke mere at tilføje"

Norsk skoleelev afslører læk af 35.000 elever og lærers personoplysninger

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks