Derfor outsourcer Nordens største virksomheder til IBM: "I mange år har vi sagt rest in peace til mainframe, fordi det er ved at dø, men IBM sælger stadig mainframe for milliarder"

Interview: Store nordiske selskaber står i kø for at betale IBM milliarder af kroner for, at det amerikanske selskab kan overtage virksomhedernes mainframe, men hvordan kan IBM se en forretning på et område, som alle andre selskaber gerne vil af med? Få svaret fra outsourcing-ekspert Jens Brinksten her.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på hvorfor IBM med glæde overtager driften af store nordiske selskabers mainframe
  • Få hemmeligheden bag IBM's succesfulde forretningsområde
  • Læs hvorfor selskaberne gerne vil af med driften til IBM
  • Find ud af hvorfor IBM ingen konkurrenter har på markedet
  • Indsigt i hvilke vilkår IBM forhandler ind i aftalerne
1.135
5:45 min
Selvom flere har dødsdømt mainframe-markedet, så overtager IBM glædeligt flere og flere af de klassiske driftsaftaler fra store nordiske virksomheder.

Den 6,5 milliarder kroner-store driftsaftale med norske Evry i 2015 markerede startskuddet for IBM's konsolideringsbølge, og den aftale er sidenhen blevet fulgt af op af to milliardaftaler om outsourcing af drift og medarbejdere med henholdsvis KMD og Nordea.

Men hvordan kan det være, at IBM er interesseret i de forretningsben, som en række af Nordens største virksomheder gerne vil skille sig af med?

De rigtige medarbejdere, manglende konkurrenter og gode forhandlere, lyder svaret fra outsourcing-ekspert Jens Brinksten til Computerworld.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks