Derfor outsourcer Nordens største virksomheder til IBM: "I mange år har vi sagt rest in peace til mainframe, fordi det er ved at dø, men IBM sælger stadig mainframe for milliarder"

Interview: Store nordiske selskaber står i kø for at betale IBM milliarder af kroner for, at det amerikanske selskab kan overtage virksomhedernes mainframe, men hvordan kan IBM se en forretning på et område, som alle andre selskaber gerne vil af med? Få svaret fra outsourcing-ekspert Jens Brinksten her.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på hvorfor IBM med glæde overtager driften af store nordiske selskabers mainframe
  • Få hemmeligheden bag IBM's succesfulde forretningsområde
  • Læs hvorfor selskaberne gerne vil af med driften til IBM
  • Find ud af hvorfor IBM ingen konkurrenter har på markedet
  • Indsigt i hvilke vilkår IBM forhandler ind i aftalerne
1.135
5:45 min
Selvom flere har dødsdømt mainframe-markedet, så overtager IBM glædeligt flere og flere af de klassiske driftsaftaler fra store nordiske virksomheder.

Den 6,5 milliarder kroner-store driftsaftale med norske Evry i 2015 markerede startskuddet for IBM's konsolideringsbølge, og den aftale er sidenhen blevet fulgt af op af to milliardaftaler om outsourcing af drift og medarbejdere med henholdsvis KMD og Nordea.

Men hvordan kan det være, at IBM er interesseret i de forretningsben, som en række af Nordens største virksomheder gerne vil skille sig af med?

De rigtige medarbejdere, manglende konkurrenter og gode forhandlere, lyder svaret fra outsourcing-ekspert Jens Brinksten til Computerworld.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Semler IT

    Power Platform Specialist til Semler IT

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S