Fortnite tjener flere penge i 2018 end noget andet spil nogensinde: Uden at spillet koster en krone

Det voldsomt populære online-spil fortnite slår alle rekorder ved i 2018 at have den største årlige omsætning for et spil nogensinde, viser en ny rapport.

Artikel top billede

Det koster ingenting at downloade og, du kan spille det gratis i lige så mange timer, som du gider. Alligevel slår det populære spil Fortnite nu indtjeningsrekord.

Online-spillet har nemlig haft den største omsætning på et enkelt år for et spil nogensinde.

Det viser en ny rapport ifølge avisen The Telegraph.

Virksomheden Epic Games, der står bag spillet, tjente nemlig svimlende 2,4 milliarder dollar eller, hvad der svarer til knap 16 milliarder kroner i 2018 på spil-succesen.

Læs også: Nyopdaget sikkerhedshul giver hackere adgang til 200 millioner Fortnite-konti

For selvom spillet i sig selv ikke koster noget, så kan brugerne betale for nye kostumer og dansebevægelser til deres karakterer, de såkaldte mikrotransaktioner.

På verdensplan har det populære spil omkring 200 millioner brugere og, det udmærker sig særligt ved, at brugerne kan spille med hianden på forskellige platforme.

Andre populære spil som fodboldspillet FIFA, Call of Duty: Black Ops 4 og Red Dead Redemption 2 har kun formået at skrabe henholdsvis 790, 612 og 516 millioner dollar sammen i løbet af 2018.

Droppede Google Play Store

I slutningen af 2018 lancerede Epic Games spillet på endnu en platform, nemlig til mobiltelefonen.

Læs også: Selskabet bag Fortnite er nu knap 100 milliarder kroner værd

Her gjorde virksomheden sig bemærket ved ikke at lancere Fortnite på Android-telefoner gennem den officielle Google Play Store app.

Man mente at Googles pris på 30 procent af indtjeningen for at udbyde spillet var "uforholdsmæssigt" dyr i forhold til Googles indsats, og derfor gjorde man det tilgængeligt fra sin egen hjemmeside i stedet.

Læs også: Fortnite dumper Google Play Store: Vil ikke aflevere 30 procent af omsætningen til Google

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect