Fortnite tjener flere penge i 2018 end noget andet spil nogensinde: Uden at spillet koster en krone

Det voldsomt populære online-spil fortnite slår alle rekorder ved i 2018 at have den største årlige omsætning for et spil nogensinde, viser en ny rapport.

Artikel top billede

Det koster ingenting at downloade og, du kan spille det gratis i lige så mange timer, som du gider. Alligevel slår det populære spil Fortnite nu indtjeningsrekord.

Online-spillet har nemlig haft den største omsætning på et enkelt år for et spil nogensinde.

Det viser en ny rapport ifølge avisen The Telegraph.

Virksomheden Epic Games, der står bag spillet, tjente nemlig svimlende 2,4 milliarder dollar eller, hvad der svarer til knap 16 milliarder kroner i 2018 på spil-succesen.

Læs også: Nyopdaget sikkerhedshul giver hackere adgang til 200 millioner Fortnite-konti

For selvom spillet i sig selv ikke koster noget, så kan brugerne betale for nye kostumer og dansebevægelser til deres karakterer, de såkaldte mikrotransaktioner.

På verdensplan har det populære spil omkring 200 millioner brugere og, det udmærker sig særligt ved, at brugerne kan spille med hianden på forskellige platforme.

Andre populære spil som fodboldspillet FIFA, Call of Duty: Black Ops 4 og Red Dead Redemption 2 har kun formået at skrabe henholdsvis 790, 612 og 516 millioner dollar sammen i løbet af 2018.

Droppede Google Play Store

I slutningen af 2018 lancerede Epic Games spillet på endnu en platform, nemlig til mobiltelefonen.

Læs også: Selskabet bag Fortnite er nu knap 100 milliarder kroner værd

Her gjorde virksomheden sig bemærket ved ikke at lancere Fortnite på Android-telefoner gennem den officielle Google Play Store app.

Man mente at Googles pris på 30 procent af indtjeningen for at udbyde spillet var "uforholdsmæssigt" dyr i forhold til Googles indsats, og derfor gjorde man det tilgængeligt fra sin egen hjemmeside i stedet.

Læs også: Fortnite dumper Google Play Store: Vil ikke aflevere 30 procent af omsætningen til Google

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Region Sjælland

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec