Fortnite tjener flere penge i 2018 end noget andet spil nogensinde: Uden at spillet koster en krone

Det voldsomt populære online-spil fortnite slår alle rekorder ved i 2018 at have den største årlige omsætning for et spil nogensinde, viser en ny rapport.

Artikel top billede

Det koster ingenting at downloade og, du kan spille det gratis i lige så mange timer, som du gider. Alligevel slår det populære spil Fortnite nu indtjeningsrekord.

Online-spillet har nemlig haft den største omsætning på et enkelt år for et spil nogensinde.

Det viser en ny rapport ifølge avisen The Telegraph.

Virksomheden Epic Games, der står bag spillet, tjente nemlig svimlende 2,4 milliarder dollar eller, hvad der svarer til knap 16 milliarder kroner i 2018 på spil-succesen.

Læs også: Nyopdaget sikkerhedshul giver hackere adgang til 200 millioner Fortnite-konti

For selvom spillet i sig selv ikke koster noget, så kan brugerne betale for nye kostumer og dansebevægelser til deres karakterer, de såkaldte mikrotransaktioner.

På verdensplan har det populære spil omkring 200 millioner brugere og, det udmærker sig særligt ved, at brugerne kan spille med hianden på forskellige platforme.

Andre populære spil som fodboldspillet FIFA, Call of Duty: Black Ops 4 og Red Dead Redemption 2 har kun formået at skrabe henholdsvis 790, 612 og 516 millioner dollar sammen i løbet af 2018.

Droppede Google Play Store

I slutningen af 2018 lancerede Epic Games spillet på endnu en platform, nemlig til mobiltelefonen.

Læs også: Selskabet bag Fortnite er nu knap 100 milliarder kroner værd

Her gjorde virksomheden sig bemærket ved ikke at lancere Fortnite på Android-telefoner gennem den officielle Google Play Store app.

Man mente at Googles pris på 30 procent af indtjeningen for at udbyde spillet var "uforholdsmæssigt" dyr i forhold til Googles indsats, og derfor gjorde man det tilgængeligt fra sin egen hjemmeside i stedet.

Læs også: Fortnite dumper Google Play Store: Vil ikke aflevere 30 procent af omsætningen til Google

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS