Helt ny version af ITIL lander om en måned: ”Det er ikke et paradigmeskift, men det er et nyt fokus"

I slutningen af februar udkommer det nye ITIL 4. Men hvad byder den nye version på, og hvad skal du være særligt opmærksom på. Det får du et bud på her.

Artikel top billede

Lars Kristian Larsen har arbejdet længe med ITIL. Ifølge ham er der et skifte på vej med den nye version, og han har også et bud på, hvad du skal fokusere på.
Foto: BusinessNow (Foto: BusinessNow)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • En forståelse af, hvor stor en omvæltning, der er på vej inden for ITIL
  • En erfaren konsulents bud på, hvad det betyder for dig
  • Et bud på, om den nye version rent faktisk byder på noget nyt eller udelukkende er til for at konsulenterne kan sælge flere timer.
1.302
6:45 min
En af nøglerne til it-service management står overfor mere end en fiks makeover.

I slutningen af februar udkommer der nemlig en ny udgave af det populære værktøj ITIL 4. En udgave, der har været undervejs i et par år.

Men byder den nye version rent faktisk på noget nyt, eller handler det udelukkende om, at konsulenthusene kan sælge flere timer?

”Det er ikke et paradigmeskift, men det er et nyt fokus. Man skifter fokus fra livscyklus til en værdikæde. Det er der, guldet ligger for virksomhederne," siger Lars Kristian Larsen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos