Helt ny version af ITIL lander om en måned: ”Det er ikke et paradigmeskift, men det er et nyt fokus"

I slutningen af februar udkommer det nye ITIL 4. Men hvad byder den nye version på, og hvad skal du være særligt opmærksom på. Det får du et bud på her.

Artikel top billede

Lars Kristian Larsen har arbejdet længe med ITIL. Ifølge ham er der et skifte på vej med den nye version, og han har også et bud på, hvad du skal fokusere på.
Foto: BusinessNow (Foto: BusinessNow)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • En forståelse af, hvor stor en omvæltning, der er på vej inden for ITIL
  • En erfaren konsulents bud på, hvad det betyder for dig
  • Et bud på, om den nye version rent faktisk byder på noget nyt eller udelukkende er til for at konsulenterne kan sælge flere timer.
1.302
6:45 min
En af nøglerne til it-service management står overfor mere end en fiks makeover.

I slutningen af februar udkommer der nemlig en ny udgave af det populære værktøj ITIL 4. En udgave, der har været undervejs i et par år.

Men byder den nye version rent faktisk på noget nyt, eller handler det udelukkende om, at konsulenthusene kan sælge flere timer?

”Det er ikke et paradigmeskift, men det er et nyt fokus. Man skifter fokus fra livscyklus til en værdikæde. Det er der, guldet ligger for virksomhederne," siger Lars Kristian Larsen.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S