Helt ny version af ITIL lander om en måned: ”Det er ikke et paradigmeskift, men det er et nyt fokus"

I slutningen af februar udkommer det nye ITIL 4. Men hvad byder den nye version på, og hvad skal du være særligt opmærksom på. Det får du et bud på her.

Artikel top billede

Lars Kristian Larsen har arbejdet længe med ITIL. Ifølge ham er der et skifte på vej med den nye version, og han har også et bud på, hvad du skal fokusere på.
Foto: BusinessNow (Foto: BusinessNow)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • En forståelse af, hvor stor en omvæltning, der er på vej inden for ITIL
  • En erfaren konsulents bud på, hvad det betyder for dig
  • Et bud på, om den nye version rent faktisk byder på noget nyt eller udelukkende er til for at konsulenterne kan sælge flere timer.
1.302
6:45 min
En af nøglerne til it-service management står overfor mere end en fiks makeover.

I slutningen af februar udkommer der nemlig en ny udgave af det populære værktøj ITIL 4. En udgave, der har været undervejs i et par år.

Men byder den nye version rent faktisk på noget nyt, eller handler det udelukkende om, at konsulenthusene kan sælge flere timer?

”Det er ikke et paradigmeskift, men det er et nyt fokus. Man skifter fokus fra livscyklus til en værdikæde. Det er der, guldet ligger for virksomhederne," siger Lars Kristian Larsen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect