EG køber dansk udvikler af sundheds-it: Bliver nu landets største enkeltudbyder af it-løsninger til lægeklinikker

EG har købt den danske it-virksomhed ClinicCare, og det betyder, at selskabet nu leverer it-løsninger til i alt 775 danske lægeklinikker.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

EG har opkøbt den danske it-virksomhed ClinicCare, der udvikler it-løsninger til blandt andet læger, psykologer og fysioterapeuter.

Det oplyser EG i en pressemeddelelse.

EG tilbyder i forvejen it-løsninger til sundhedssektoren, og i pressemeddelelsen bliver det oplyst, at selskabet med opkøbet kommer til at stå endnu stærkere på markedet for branchetilpassede løsninger til sundhedssektoren.

"Med opkøbet af ClinicCare udvider vi vores i forvejen solide katalog af løsninger inden for sundhedssektoren til at inkludere flere fagspecialer. Alle disse specialer har forskellige krav og behov, og vi er overbeviste om, at vi kan udnytte vores erfaring til at investere yderligere i løsningerne for at gøre dem endnu bedre i fremtiden," siger Jesper Andersen, EG’s direktør for business ready solutions, ifølge pressemeddelelsen.

EG oplyser ligeledes i pressemeddelelsen, at selskabet nu leverer it-løsninger til 775 klinikker, og dermed er blevet den største enkeltudbyder af teknologiløsninger til alment praktiserende læger og speciallæger i Danmark.

Læs også: EG’s driftsresultat næsten fordoblet på et år - abonnements-salg stiger

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S