Dansk dataekspert stempler statens afgørelse om udflytning af data som 'uhensigtsmæssig': "Det står nærmest direkte, at det vil give for meget bøvl at håndhæve reglen"

Interview: Hanne Marie Motzfeldt er bekymret for, hvordan centrale myndigheder i fremtiden vil håndhæve loven, efter Kammeradvokatens afgørelse i sag om kommuners udflytning af data. "Skal man forfølge den linje, får de centrale myndigheder et stort håndhævelsesproblem," lyder det.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs den danske dataeksperts vurdering af Kammeradvokatens afgørelse om kommuners udflytning af data til Holland
  • Find ud af hvorfor afgørelsen åbner for, at myndighederne kan få problemer med at håndhæve love på sigt
  • Bliv klogere på Hanne Marie Motzfeldt vurdering af om krigsreglen er i strid med EU-lovgivningen for tjenesteydelsers fri bevægelighed
  • Indblik i hvorfor Kammeradvokatens vurdering stadig ikke løser det juridiske dødvande vedrørende udflytning af data
  • Indsigt i hvorfor lektoren ved Københavns Universitet mener, at afgørelsen er en dyrt købt sejr for KMD
2.197
11 min
Kammeradvokatens afgørelse om 44 kommuners udflytning af data på beskæftigelsesområdet er "uhensigtsmæssig."

Statens juridiske rådgiver vurderer, at Det fælles datagrundlag, DFDG, som er den største datakilde på beskæftigelsesområdet, er omfattet af krigsreglen.

Men da det samtidig vurderes, at reglen kolliderer med EU's lovgivning om tjenesteydelsernes frie bevægelighed, konkluderes det, at reglen ikke kan håndhæves i praksis.

Dertil skal lægges, at Kammeradvokaten vurderer, at der kan opstå en "kumulativ" risiko, da mange kommuner allerede opbevarer DFDG-data uden for landets grænser.

Den afgørelse imponerer ikke ligefrem Hanne Marie Motzfeldt, lektor i digital forvaltning ved Københavns Universitet.

Ifølge hende svarer det til at sige, at hvis tilpas mange kommuner overtræder reglerne, er man nødt til at acceptere det, da det vil være for uoverskueligt at håndhæve reglen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job