Dansk dataekspert stempler statens afgørelse om udflytning af data som 'uhensigtsmæssig': "Det står nærmest direkte, at det vil give for meget bøvl at håndhæve reglen"

Interview: Hanne Marie Motzfeldt er bekymret for, hvordan centrale myndigheder i fremtiden vil håndhæve loven, efter Kammeradvokatens afgørelse i sag om kommuners udflytning af data. "Skal man forfølge den linje, får de centrale myndigheder et stort håndhævelsesproblem," lyder det.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs den danske dataeksperts vurdering af Kammeradvokatens afgørelse om kommuners udflytning af data til Holland
  • Find ud af hvorfor afgørelsen åbner for, at myndighederne kan få problemer med at håndhæve love på sigt
  • Bliv klogere på Hanne Marie Motzfeldt vurdering af om krigsreglen er i strid med EU-lovgivningen for tjenesteydelsers fri bevægelighed
  • Indblik i hvorfor Kammeradvokatens vurdering stadig ikke løser det juridiske dødvande vedrørende udflytning af data
  • Indsigt i hvorfor lektoren ved Københavns Universitet mener, at afgørelsen er en dyrt købt sejr for KMD
2.197
11 min
Kammeradvokatens afgørelse om 44 kommuners udflytning af data på beskæftigelsesområdet er "uhensigtsmæssig."

Statens juridiske rådgiver vurderer, at Det fælles datagrundlag, DFDG, som er den største datakilde på beskæftigelsesområdet, er omfattet af krigsreglen.

Men da det samtidig vurderes, at reglen kolliderer med EU's lovgivning om tjenesteydelsernes frie bevægelighed, konkluderes det, at reglen ikke kan håndhæves i praksis.

Dertil skal lægges, at Kammeradvokaten vurderer, at der kan opstå en "kumulativ" risiko, da mange kommuner allerede opbevarer DFDG-data uden for landets grænser.

Den afgørelse imponerer ikke ligefrem Hanne Marie Motzfeldt, lektor i digital forvaltning ved Københavns Universitet.

Ifølge hende svarer det til at sige, at hvis tilpas mange kommuner overtræder reglerne, er man nødt til at acceptere det, da det vil være for uoverskueligt at håndhæve reglen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos