Dansk dataekspert stempler statens afgørelse om udflytning af data som 'uhensigtsmæssig': "Det står nærmest direkte, at det vil give for meget bøvl at håndhæve reglen"

Interview: Hanne Marie Motzfeldt er bekymret for, hvordan centrale myndigheder i fremtiden vil håndhæve loven, efter Kammeradvokatens afgørelse i sag om kommuners udflytning af data. "Skal man forfølge den linje, får de centrale myndigheder et stort håndhævelsesproblem," lyder det.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs den danske dataeksperts vurdering af Kammeradvokatens afgørelse om kommuners udflytning af data til Holland
  • Find ud af hvorfor afgørelsen åbner for, at myndighederne kan få problemer med at håndhæve love på sigt
  • Bliv klogere på Hanne Marie Motzfeldt vurdering af om krigsreglen er i strid med EU-lovgivningen for tjenesteydelsers fri bevægelighed
  • Indblik i hvorfor Kammeradvokatens vurdering stadig ikke løser det juridiske dødvande vedrørende udflytning af data
  • Indsigt i hvorfor lektoren ved Københavns Universitet mener, at afgørelsen er en dyrt købt sejr for KMD
2.197
11 min
Kammeradvokatens afgørelse om 44 kommuners udflytning af data på beskæftigelsesområdet er "uhensigtsmæssig."

Statens juridiske rådgiver vurderer, at Det fælles datagrundlag, DFDG, som er den største datakilde på beskæftigelsesområdet, er omfattet af krigsreglen.

Men da det samtidig vurderes, at reglen kolliderer med EU's lovgivning om tjenesteydelsernes frie bevægelighed, konkluderes det, at reglen ikke kan håndhæves i praksis.

Dertil skal lægges, at Kammeradvokaten vurderer, at der kan opstå en "kumulativ" risiko, da mange kommuner allerede opbevarer DFDG-data uden for landets grænser.

Den afgørelse imponerer ikke ligefrem Hanne Marie Motzfeldt, lektor i digital forvaltning ved Københavns Universitet.

Ifølge hende svarer det til at sige, at hvis tilpas mange kommuner overtræder reglerne, er man nødt til at acceptere det, da det vil være for uoverskueligt at håndhæve reglen.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS