Dansk dataekspert stempler statens afgørelse om udflytning af data som 'uhensigtsmæssig': "Det står nærmest direkte, at det vil give for meget bøvl at håndhæve reglen"

Interview: Hanne Marie Motzfeldt er bekymret for, hvordan centrale myndigheder i fremtiden vil håndhæve loven, efter Kammeradvokatens afgørelse i sag om kommuners udflytning af data. "Skal man forfølge den linje, får de centrale myndigheder et stort håndhævelsesproblem," lyder det.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs den danske dataeksperts vurdering af Kammeradvokatens afgørelse om kommuners udflytning af data til Holland
  • Find ud af hvorfor afgørelsen åbner for, at myndighederne kan få problemer med at håndhæve love på sigt
  • Bliv klogere på Hanne Marie Motzfeldt vurdering af om krigsreglen er i strid med EU-lovgivningen for tjenesteydelsers fri bevægelighed
  • Indblik i hvorfor Kammeradvokatens vurdering stadig ikke løser det juridiske dødvande vedrørende udflytning af data
  • Indsigt i hvorfor lektoren ved Københavns Universitet mener, at afgørelsen er en dyrt købt sejr for KMD
2.197
11 min
Kammeradvokatens afgørelse om 44 kommuners udflytning af data på beskæftigelsesområdet er "uhensigtsmæssig."

Statens juridiske rådgiver vurderer, at Det fælles datagrundlag, DFDG, som er den største datakilde på beskæftigelsesområdet, er omfattet af krigsreglen.

Men da det samtidig vurderes, at reglen kolliderer med EU's lovgivning om tjenesteydelsernes frie bevægelighed, konkluderes det, at reglen ikke kan håndhæves i praksis.

Dertil skal lægges, at Kammeradvokaten vurderer, at der kan opstå en "kumulativ" risiko, da mange kommuner allerede opbevarer DFDG-data uden for landets grænser.

Den afgørelse imponerer ikke ligefrem Hanne Marie Motzfeldt, lektor i digital forvaltning ved Københavns Universitet.

Ifølge hende svarer det til at sige, at hvis tilpas mange kommuner overtræder reglerne, er man nødt til at acceptere det, da det vil være for uoverskueligt at håndhæve reglen.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect