Stor undersøgelse afslører: Så sandsynligt er det, at din harddisk bryder sammen

Der er store forskelle på, hvor ofte det sker, at en traditionel harddisk fejler. Visse drev er ti gange mindre driftssikre end andre, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

Data er ikke mere værd, end det lager det opbevares på.

Mens cloud-lager samt SSD-drev og den tilhørende flash-teknologi efterhånden har vundet indpas, har traditionelle harddiske med roterende dataskiver ombord stadig deres niche, når det gælder opbevaring af store mængder data.

De fysiske anordninger bag traditionelle harddiske er dog sårbare, hvorfor backup-selskabets Backblaze årlige opgørelse over traditionelle drev giver værdifulde oplysninger, når de hvert år kan vise hvilke drev der er de mest driftsikre.

I undersøgelsen indgår de drev som backup-tjenesten selv benytter. Her indgår de mest populære drev fra en stribe producenter i varierende kapaciteter.

Blandt de mest imponerende værdier står Seagate for, som med deres 10tb drev mønstrer en fejl-rate på bare 0,33% procent i 2018. Det svarer til at kun en ud af 300 drev sætter ud årligt.

Anderledes står det til med Toshibas 14tb drev, som er næsten ti gange mere tilbøjelig til at sætte ud med en fejl-rate på 3,03 procent.

Herunder kan du se, hvordan de enkelte drever klarer sig:

Af Backblaze undersøgelsen fremgår det desuden, at 2018 var et år hvor mange mindre kapacatiter som to, tre og fire tb-drev blev vraget til fordel for størrelser på 8, 10 12 og endda 14 tb diske. Den gennemsnittelige diskstørrelse er vokset fra 4,5 tb i 2016 til 7,7 tb i 2018.

En anden tendens er, at harddiske overordnet set er blevet mere pålidelige. Hvor det i 2016 var en ud af godt 50 diske der stod af årligt, er det i 2018 kun en ud af 80 harddiske, der oplever fejl.

Undersøgelsen er baseret på tal fra over 100.000 diskdrev, heraf bliver knap 2.000 benyttet som system-drev (boot-drive). Hele undersøgelsen kan læses her.

Læs også: Helt ny type sensor skal anvendes i fremtidens harddiske - og til at måle din hjerneaktivitet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse