Stor undersøgelse afslører: Så sandsynligt er det, at din harddisk bryder sammen

Der er store forskelle på, hvor ofte det sker, at en traditionel harddisk fejler. Visse drev er ti gange mindre driftssikre end andre, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

Data er ikke mere værd, end det lager det opbevares på.

Mens cloud-lager samt SSD-drev og den tilhørende flash-teknologi efterhånden har vundet indpas, har traditionelle harddiske med roterende dataskiver ombord stadig deres niche, når det gælder opbevaring af store mængder data.

De fysiske anordninger bag traditionelle harddiske er dog sårbare, hvorfor backup-selskabets Backblaze årlige opgørelse over traditionelle drev giver værdifulde oplysninger, når de hvert år kan vise hvilke drev der er de mest driftsikre.

I undersøgelsen indgår de drev som backup-tjenesten selv benytter. Her indgår de mest populære drev fra en stribe producenter i varierende kapaciteter.

Blandt de mest imponerende værdier står Seagate for, som med deres 10tb drev mønstrer en fejl-rate på bare 0,33% procent i 2018. Det svarer til at kun en ud af 300 drev sætter ud årligt.

Anderledes står det til med Toshibas 14tb drev, som er næsten ti gange mere tilbøjelig til at sætte ud med en fejl-rate på 3,03 procent.

Herunder kan du se, hvordan de enkelte drever klarer sig:

Af Backblaze undersøgelsen fremgår det desuden, at 2018 var et år hvor mange mindre kapacatiter som to, tre og fire tb-drev blev vraget til fordel for størrelser på 8, 10 12 og endda 14 tb diske. Den gennemsnittelige diskstørrelse er vokset fra 4,5 tb i 2016 til 7,7 tb i 2018.

En anden tendens er, at harddiske overordnet set er blevet mere pålidelige. Hvor det i 2016 var en ud af godt 50 diske der stod af årligt, er det i 2018 kun en ud af 80 harddiske, der oplever fejl.

Undersøgelsen er baseret på tal fra over 100.000 diskdrev, heraf bliver knap 2.000 benyttet som system-drev (boot-drive). Hele undersøgelsen kan læses her.

Læs også: Helt ny type sensor skal anvendes i fremtidens harddiske - og til at måle din hjerneaktivitet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S