Stor undersøgelse afslører: Så sandsynligt er det, at din harddisk bryder sammen

Der er store forskelle på, hvor ofte det sker, at en traditionel harddisk fejler. Visse drev er ti gange mindre driftssikre end andre, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

Data er ikke mere værd, end det lager det opbevares på.

Mens cloud-lager samt SSD-drev og den tilhørende flash-teknologi efterhånden har vundet indpas, har traditionelle harddiske med roterende dataskiver ombord stadig deres niche, når det gælder opbevaring af store mængder data.

De fysiske anordninger bag traditionelle harddiske er dog sårbare, hvorfor backup-selskabets Backblaze årlige opgørelse over traditionelle drev giver værdifulde oplysninger, når de hvert år kan vise hvilke drev der er de mest driftsikre.

I undersøgelsen indgår de drev som backup-tjenesten selv benytter. Her indgår de mest populære drev fra en stribe producenter i varierende kapaciteter.

Blandt de mest imponerende værdier står Seagate for, som med deres 10tb drev mønstrer en fejl-rate på bare 0,33% procent i 2018. Det svarer til at kun en ud af 300 drev sætter ud årligt.

Anderledes står det til med Toshibas 14tb drev, som er næsten ti gange mere tilbøjelig til at sætte ud med en fejl-rate på 3,03 procent.

Herunder kan du se, hvordan de enkelte drever klarer sig:

Af Backblaze undersøgelsen fremgår det desuden, at 2018 var et år hvor mange mindre kapacatiter som to, tre og fire tb-drev blev vraget til fordel for størrelser på 8, 10 12 og endda 14 tb diske. Den gennemsnittelige diskstørrelse er vokset fra 4,5 tb i 2016 til 7,7 tb i 2018.

En anden tendens er, at harddiske overordnet set er blevet mere pålidelige. Hvor det i 2016 var en ud af godt 50 diske der stod af årligt, er det i 2018 kun en ud af 80 harddiske, der oplever fejl.

Undersøgelsen er baseret på tal fra over 100.000 diskdrev, heraf bliver knap 2.000 benyttet som system-drev (boot-drive). Hele undersøgelsen kan læses her.

Læs også: Helt ny type sensor skal anvendes i fremtidens harddiske - og til at måle din hjerneaktivitet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos