IBM leverer solidt regnskab: Øger omsætningen for første gang i otte år

Overraskende højt overskud og stærke fremtidsudsigter giver stort kurshop til IBM-aktien.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Det er flotte tal som den amerikanske teknologigigant, IBM, leverer i sit seneste regnskab.

For første gang i otte år er selskabets omsætning vokset, skriver Reuters.

Det er blevet til kontrakter for i alt 16 milliarder dollar i det seneste regnskabskvartal, svarende til godt 105 milliarder kroner.

Siden Ginni Rometty trådte til som administrerende direktør i 2012, har selskabet vendt sig mod de hastigt vækstende markeder som cloud-, software- og andre service-løsninger frem for hardware.

Efter nogle skuffende årsregnskaber, synes strategien at bære frugt, mens det samtidig giver IBM mulighed for at være mere ekspansive.

I 2018 kulminerede det med et storopkøb af open source software-specialisten Red Hat for i alt 34 milliarder dollar. Det er det største opkøb i virksomheden over hundrede år lange historie.

Cloud-forretningen er samtidig vokset med 12 procent igennem 2018, så den sammenlagt omsatte for 19 milliarder dollar igennem 2018.

Læs også: Nordea outsourcer infrastruktur til IBM i kæmpeaftale til 3,5 milliarder kroner - IBM overtager omkring 120 medarbejdere fra Nordea

Højere afkast i sigte

Med det stærke regnskab opjusterer selskabet samtidig forventningerne til det kommende års indtjening. Hvor det tidligere lød, at der i 2019 kunne forventes et afkast på 13,79 dollar per aktie er estimatet nu på 13,90.

Det solide regnskab har, sammen med de opjusterede forventninger, udløst et markant aktiehop på børsen, hvor IBM-aktien er blevet 7 procent mere værdifuld.

Se også: KMD tæt på milliardaftale med IBM: Klar til at outsource infrastruktur og hundredevis af medarbejdere

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Management i frontlinjen hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension