IBM leverer solidt regnskab: Øger omsætningen for første gang i otte år

Overraskende højt overskud og stærke fremtidsudsigter giver stort kurshop til IBM-aktien.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Det er flotte tal som den amerikanske teknologigigant, IBM, leverer i sit seneste regnskab.

For første gang i otte år er selskabets omsætning vokset, skriver Reuters.

Det er blevet til kontrakter for i alt 16 milliarder dollar i det seneste regnskabskvartal, svarende til godt 105 milliarder kroner.

Siden Ginni Rometty trådte til som administrerende direktør i 2012, har selskabet vendt sig mod de hastigt vækstende markeder som cloud-, software- og andre service-løsninger frem for hardware.

Efter nogle skuffende årsregnskaber, synes strategien at bære frugt, mens det samtidig giver IBM mulighed for at være mere ekspansive.

I 2018 kulminerede det med et storopkøb af open source software-specialisten Red Hat for i alt 34 milliarder dollar. Det er det største opkøb i virksomheden over hundrede år lange historie.

Cloud-forretningen er samtidig vokset med 12 procent igennem 2018, så den sammenlagt omsatte for 19 milliarder dollar igennem 2018.

Læs også: Nordea outsourcer infrastruktur til IBM i kæmpeaftale til 3,5 milliarder kroner - IBM overtager omkring 120 medarbejdere fra Nordea

Højere afkast i sigte

Med det stærke regnskab opjusterer selskabet samtidig forventningerne til det kommende års indtjening. Hvor det tidligere lød, at der i 2019 kunne forventes et afkast på 13,79 dollar per aktie er estimatet nu på 13,90.

Det solide regnskab har, sammen med de opjusterede forventninger, udløst et markant aktiehop på børsen, hvor IBM-aktien er blevet 7 procent mere værdifuld.

Se også: KMD tæt på milliardaftale med IBM: Klar til at outsource infrastruktur og hundredevis af medarbejdere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    It-projektleder med international sigte til Koncern IT

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen