IBM leverer solidt regnskab: Øger omsætningen for første gang i otte år

Overraskende højt overskud og stærke fremtidsudsigter giver stort kurshop til IBM-aktien.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Det er flotte tal som den amerikanske teknologigigant, IBM, leverer i sit seneste regnskab.

For første gang i otte år er selskabets omsætning vokset, skriver Reuters.

Det er blevet til kontrakter for i alt 16 milliarder dollar i det seneste regnskabskvartal, svarende til godt 105 milliarder kroner.

Siden Ginni Rometty trådte til som administrerende direktør i 2012, har selskabet vendt sig mod de hastigt vækstende markeder som cloud-, software- og andre service-løsninger frem for hardware.

Efter nogle skuffende årsregnskaber, synes strategien at bære frugt, mens det samtidig giver IBM mulighed for at være mere ekspansive.

I 2018 kulminerede det med et storopkøb af open source software-specialisten Red Hat for i alt 34 milliarder dollar. Det er det største opkøb i virksomheden over hundrede år lange historie.

Cloud-forretningen er samtidig vokset med 12 procent igennem 2018, så den sammenlagt omsatte for 19 milliarder dollar igennem 2018.

Læs også: Nordea outsourcer infrastruktur til IBM i kæmpeaftale til 3,5 milliarder kroner - IBM overtager omkring 120 medarbejdere fra Nordea

Højere afkast i sigte

Med det stærke regnskab opjusterer selskabet samtidig forventningerne til det kommende års indtjening. Hvor det tidligere lød, at der i 2019 kunne forventes et afkast på 13,79 dollar per aktie er estimatet nu på 13,90.

Det solide regnskab har, sammen med de opjusterede forventninger, udløst et markant aktiehop på børsen, hvor IBM-aktien er blevet 7 procent mere værdifuld.

Se også: KMD tæt på milliardaftale med IBM: Klar til at outsource infrastruktur og hundredevis af medarbejdere

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos