Her er de 10 mest værdifulde brands i it-sektoren

IBM er vippet af pinden som det mest værdifulde brand i it-verden, efter at Accenture i 2018 har hævet sin brandværdi med over 50 procent. Se hele listen her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Accenture er det mest værdifulde varemærke, når det kommer til it-servicevirksomheder.

Det fremgår af en rapport fra strategi- og analyse-virksomheden Brand Finance, der hvert år rangerer de 500 mest værdifulde brands i verden.

Ifølge Brand Finances beregninger er Accentures brand steget med 56 procent i værdi siden 2018. Det betyder, at brandet Accenture lige nu er 26,3 milliarder dollars svarende til knap 173 milliarder kroner værd.

Accenture omsatte i 2018 for 39,6 milliarder dollar og har globalt næsten 470.000 medarbejdere heraf knap 600 i Danmark.

Læs også: Accenture-boss: 'Intelligent enterprise' og 'frictionless business' - disse fem trends bliver afgørende for din succes i 2019

Samtidig må IBM i år se sig hensat til andenpladsen med en brandværdi på 20,4 milliarder dollars svarende til omkring 134 milliarder kroner.

Ifølge Brand Finance bør IBM fokusere på at udvikle nye teknologier så som cloud og sikkerhedssoftware i stedet for ældre forretningsenheder, hvis IBM skal gøre sig forhåbninger om at øge sin brandværdi i de kommende år.

Læs også: IBM leverer solidt regnskab: Øger omsætningen for første gang i otte år.

På tredjepladsen finder vi indiske TCS, hvis brandværdi er under halvt så meget værd som Accenture. Ud over TDC har de tre andre indiske it-leverandører Infosys, HCL og Wipro også fundet vej til top 10 over de mest værdifulde brands i it-servicekategorien.

Som en ny spiller på listen finder vi i år NTT Data på en niendeplads.

Brand Finance udregner værdien af brands ved blandt andet at se på den netto økonomiske gevinst, som en ejer vil opnå ved at licensere brandet på det åbne marked.

Listens top 10 ser således ud:

1. Accenture - brandværdi: 20,3 milliarder dollar.
2. IBM - brandværdi: 20,4 milliarder dollar.
3. TCS - brandværdi: 12,8 milliarder dollar.
4. Cognizant - brandværdi: 8,7 milliarder dollar.
5. Infosys - brandværdi: 6,5 milliarder dollar.
6. Capgemini - brandværdi: 6 milliarder dollar.
7. DXC Technology - brandværdi: 5,5 milliarder dollar.
8. HCL - brandværdi: 4,6 milliarder dollar.
9. NTT Data - brandværdi: 4,3 milliarder dollar.
10. Wipro - brandværdi: 4 milliarder dollar.

Læs også: Her er de konsulenthuse, der præsterer bedst lige nu: Se, om din virksomhed er med på listen med årets 65 vækstkometer

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S