Huawei truer med at trække sig ud af vesten: Vil flytte forretning til lande, hvor man føler sig velkommen

Efter lang tid med vedvarende og tiltagende rygter om spionage og en handelskrig mellem USA og Kina truer Huawei nu sine vestlige kunder med at trække sig fra landene.

Artikel top billede

Den kinesiske teleproducent Huawei føler sig særlig ramt af forholdet mellem USA og Kina og den verserende handelkrig.

Faktisk i en sådan grad, at smartphoneproducenten nu truer med helt at trække sig fra de vestelige lande.

Det skriver Politiken.

“Hvis vi støder på yderligere problemer i visse lande, kan det ende med, at vi vælger at overføre teknologiske partnerskaber til lande, hvor vi er velkomne, og som vi kan samarbejde med,” sagde Huaweis bestyrelsesformand, Liang Hua, på topmødet i Davos ifølge avisen.

Læs også: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Udtalelsen kommer også efter, at flere lande mistænker Huawei for spionage på vegne af den kinesiske regering.

Rygterne om, at Huawei medvirker til spionage på sine kunder har fået både USA, Australien og New Zealand til at udelukke selskabet fra at arbejde på landenes kommende 5G-netværk.

Under luppen hos den danske regering

I den seneste tid er sagen om Huaweis forbindelser til den kinesiske regering spidset til, efter at Polen har anholdt salgschefen for Huawei i Polen efter mistanke om spionage.

Anholdelsen skete bare få uger efter, at Huaweis CFO blev anholdt i Canada på foranledning fra USA.

Læs også: Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Senest har den danske forsvarsminister, Claus Hjort Frederiksen (V), udtrykt bekymring over ejerforholdene hos Huawei, som han mener er uigennemsigtige.

“Der skal ikke herske tvivl om, at regeringen tager spørgsmålet alvorligt og ser på, hvordan det kan håndteres,” sagde Claus Hjort Frederiksen på et samråd i Folketinget tirsdag.

Omvendt slog forsvarsministeren fast, at Danmark på nuværende tidspunkt ikke har mulighed for at udelukke det kinesiske selskab fra at levere udstyr til det kommende danske 5G-netværk.

Læs også: Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse