Teleselskabet 3 går tilbage på omsætningen, men har hentet 19.000 nye kunder på tre måneder

I løbet af tre måneder har teleselskabet 3 hentet 19.000 nye kunder.

Artikel top billede

(Foto: PR /Jacobs Schorring)

Teleselskabet 3 oplevede i de sidste tre måneder af 2018 en kundefremgang på 19.000 kunder. Det viser selskabets nøgletal for fjerde kvartal.

Nøgletallene viser dog samtidig, at selskabets omsætning er gået tilbage fra 756 millioner kroner i samme kvartal sidste år til 719 millioner kroner i år.

”Jeg er godt tilfreds med udviklingen i kundebasen, som er drevet af, at vi gør dét, som vi er bedst til. Nemlig effektiv marketing som medfører, at mange starter en ny kunderejse hos os,” siger Morten Christiansen, administrerende direktør i 3 i en pressemeddelelse.

Morten Christiansen begrunder i pressemeddelelsen den faldende omsætning med en nedgang i hardware-salg.

"Vi ser en tendens til, at kunderne beholder deres smartphones længere, og derfor har vi haft ekstra fokus på fortsat udvikling af 3LikeHome-konceptet," siger han ifølge pressemeddelelsen.

3’s samlede kundebase lyder nu på 1,3 millioner kunder, hvilket betyder, at selskabet har oplevet en samlet kundevækst på 57.000 i hele 2018. I pressemeddelelsen oplyser 3, at selskabet har en målsætning om at runde 1,5 millioner kunder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S