Morgen-briefing: Capnova-direktør i spidsen for ny digital investeringsfond / Sony flytter hovedkontor ud af Storbritannien efter brexit / Facebook fjerner flere falske politiske opslag: Eksperter advarer

Capnova-direktør i spidsen for ny digital investeringsfond. Sony flytter hovedkontor ud af Storbritannien efter brexit. Facebook fjerner flere falske politiske opslag: Eksperter advarer. EU kommissær skeptisk over for Danmarks modstand mod digital skat. Microsoft efterspørger regulering for ansigtsgenkendelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen her fra Computerworld. Her får du ugens sidste morgenbriefing med overblikket over dagens it-nyheder.

Capnova-direktør i spidsen for ny digital investeringsfond

En politik aftale fra maj sidste år betyder, at iværksættere med en god it-idé ikke længere kan få investeringer fra det statslige investeringsselskab Capnova.

Men ud af netop Capnova udspringer nu et ny investerings- og udviklingsselskab, der kommer til at hedde Spring Nordic.

I takt med at Capnova ikke længere kan investere i nye, digitale virksomheder, vil Spring Nordic ved hjælp af blandt andet fonde og partnerskaber med industrien hjælpe virksomhederne.

“Vi ser et kapitalgab for de meget tidlige iværksættere, og det er en kæmpe stopklods for vækst og kommercialisering, især for spinouts fra universiteterne og andre videntunge iværksættere. I sidste ende er det også et samfundsproblem, fordi vi mister innovation og arbejdspladser herhjemme,” siger direktør for Spring Nordic, Kim Ove Olsen, der har været direktør i Capnova, i en pressemeddelelse.

Sony flytter hovedkontor ud af Storbritannien efter brexit

Elektronik-virksomheden Sony tager nu konsekvensen af briternes kommende exit af EU og flytter sit europæiske hovedkontor fra London til Amsterdam.

Beslutningen skyldes ikke alene det faktum, at London ikke længere vil være en del af EU, men særligt usikkerheden omkring, hvordan briterne kommer til at forlade unionen.

Det skriver CNN.

Sony fortæller, at man vil flytte hovedkvarteret 29. marts, der også er skæringsdatoen for, hvornår Storbritanien senest skal forlade EU.

“Der er meget usikkerhed omkring brexit,” lyder det ifølge CNN fra Sonys talsmand Takashi Lida.

Facebook fjerner flere falske politiske opslag: Eksperter advarer

Liberal Alliance har allerede bedt Facebook om at fjerne en kritisk kampagne mod partiet fra politiske modstandere, men eksperter advarer mod den praksis.

Det skriver Politiken.

Partiets kommunikationschef fortæller til avisen, at Facebook fjernede opslaget meget hurtigt, og det mener han er et udtryk for, at det sociale medie er meget opmærksom på ikke at sprede falske nyheder op til det kommende folketingsvalg.

Jesper Lund, der er formand for it-politisk forening er dog noget skeptisk over for den praksis Facebook fører i den politiske debat.

"Opslaget fremstår som en parodi, der ikke ligger voldsomt langt fra, hvad Joachim B. Olsen faktisk har sagt. Parodier af den slags er en alment accepteret del af den politiske debat," siger han til Politiken.

EU kommissær skeptisk over for Danmarks modstand mod digital skat

Danmarks Finansminister Kristian Jensen (V) åbnede døren på klem for, at Danmark kan være med på en særlig digital skat, men med visse forbehold.

I EU underer det dog samtidig kommissæren for finans og økonomi, at Danmark er så nøglende over for en skat, der rammer de digitale giganter.

Det skriver Børsen.

"Det er et emne, vi ikke kan håndtere nationalt. Hvis vi vil have tech-giganterne til at betale deres fair skat de steder, hvor de skaber profit og værdi, er vi nødt til at have en europæisk digital skat. Og ærligt talt forstår jeg virkelig ikke, hvorfor den danske regering er imod. Det er også i dansk interesse," finans- og økonomikommissær Pierre Moscovici til erhvervsavisen.

EU's udspil til den digital skat betyder, at hvis et selskabs globale omsætning er højere end 750 millioner euro, så skal de betale tre procent yderligere i skat. Men det forslag er Danmark ikke med på, som det ser ud nu.

Finansministeren efterlyser i stedet et "klogere" forslag.

Microsoft efterspørger regulering for ansigtsgenkendelse

Hos den amerikanske teknologi-gigant, Microsoft, efterspørger man større politisk regulering med brugen af ansigtskendelsen.

Sådan lyder det fra selskabets CEO, Satya Nadella, ifølge mediet CNBC.

Nadella advarer imod, at i takt med, at ansigtsgenkendelses-teknologien bliver mere udbredt, så er det ikke længere nok, at it-selskaberne alene fastsætter regler for brugen af teknologien.

"Jeg føler, at der i dag er stor konkurrence om det her. Der bliver ikke differentieret mellem rigtigt og forkert inden for brugen af ansigtsgenkendelse," lyder det fra Satya Nadella ifølge CNBC.

Det er ikke nyt, at de store amerikanske tech-selskaber efterlyser større regulering.

Herhjemme har Microsofts danske topchef, Marianne Dahl Steensen, også tidligere efterlyst større regulering med markedet for kunstig intelligens.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo