Telia Danmark har reduceret medarbejderstaben og er nu under 1.000 ansatte: "Vi driver en stadig mere effektiv forretning"

Telia i Danmark har sammenlignet med sidste år fået færre ansatte og færre abonnementer, men til gengæld går omsætningen frem.

Artikel top billede

I forhold til samme kvartal sidste er der 149 færre ansatte i Telias danske forretning.

Det fremgår af Telia-koncernens, Telia Company, regnskab for det seneste kvartal.

Her fremgår det, at den danske forretning i fjerde kvartal i 2017 havde 1026 ansatte, mens den i samme kvartal i 2018 blot har 877 ansatte.

Telia Danmark oplyser desuden, at den danske forretning kan fremvise et overskud på 545 millioner danske kroner. 2 millioner kroner mere end i samme kvartal året før.

Herudover er omsætningen i den danske forretning ifølge koncernregnskabet vokset med knap 79 millioner svenske kroner til 1,634 milliarder svenske kroner i 2018.

Det vidner ifølge Morten Bentzen, administrerende direktør i Telia Danmark, om at selskabet er blevet mere lean.

”Vi driver en stadig mere effektiv forretning med et konstant fokus på vores kunders behov og vores omkostninger, så overordnet set er jeg tilfreds med årets resultat,” siger han ifølge en pressemeddelelse.

I pressemeddelelsen fremhæver Telia desuden, at selskabet i fjerde kvartal i 2018 havde 8.000 flere abonnementer end i tredje kvartal. Her er det dog værd at hæfte sig ved, at Telia til gengæld gik tilbage med 28.000 mobil-abonnementer i forhold til samme kvartal året før.

I fjerde kvartal 2017 havde Telia Danmark således 1.479.000 abonnementer, mens det tallet i fjerde kvartal 2018 lød på 1.451.000.

Telia oplevede ligeledes en mindre tilbagegang på antallet af fastnet-, tv- og bredbåndskunder sammenlignet med samme kvartal året før.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job