Hæderkronet dansk selskab ramt af massive mail-problemer i Office 365: "Der var ingen i koncernen, der kunne hverken modtage eller sende mails"

Det hæderkronede danske selskab Hedeselskabet blev i går ramt af massive problemer med Outlook i Office 365. Det stod så skidt til, at mange medarbejdere måtte gå hjem, fordi de ikke kunne bruge deres mailkonto. "Min største anke er kommunikationen med Microsoft, som dybest set er ikkeeksisterende. Jeg undrer mig også over, at det kan tage sig lang tid at få op at køre igen.” lyder det fra kommunikationsdirektør.

Artikel top billede

(Foto: Jason DeCrow)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om hvor galt det stod til med Hedeselskabets Outlook i går
  • Sådan har Microsoft kommunikation været
769
4 min
Hvad der først så ud til at være mindre problemer med Outlook i Office 365, tyder nu på at være langt mere omfattende.

Microsoft meldte i går, at flere brugere havde problemer med at logge på Outlook i Office 365, herunder problemer med mails.

Et af de selskaber, der for alvor mærket det, var den danske koncern Hedeselskabet.

Det stod det så galt til med selskabets Outlook i Office 365, at mange af koncernens medarbejdere måtte gå hjem.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S