Kæmpe sikkerhedsbrist i iOS og MacOS: Du kan blive aflyttet via Facetime-appen

Mac, iPhone og iPad-brugere risikerer at blive aflyttet, hvis de ikke slår Facetime-app’en fra.

Artikel top billede

En alvorlig sikkerhedsbrist blev opdaget i aftentimerne 28. januar, hvor flere brugere oplevede at Apples beskedtjeneste FaceTime kunne benyttes til at aflytte andre FaceTime-brugere.

Fejlen opstår ved, at mikrofonen på Mac og iOS-enhederne begynder at optage og transmittere lyd og i nogle tilfælde video fra de intetanende brugere, når de tilføjes til et gruppeopkald.

Optagelserne går straks i gang, før den der modtager opkaldet, når at besvare eller afvise opkaldet.

I praksis betyder det, at enhver med en Mac eller en iOS-enhed intetanende kan blive aflyttet eller overvåget i en rum tid medmindre FaceTime-programmet er deaktiveret.

Apple har siden anerkendt sikkerhedsbristen og meddelt at en software-opdatering vil blive udsendt senere på ugen, skriver 9to5Mac.

Som en midlertidig fix på problemet, har Apple valgt at trække stikket til deres nye gruppe-opkalds features. En funktion som debuterede med lanceringen af iOS 12 i september 2018.

Ønsker du at slå FaceTime fra indtil Apple får adresseret problemet kan dette gøres ved at følge disse tre trin:

  1. Åbn ’Indstillinger’ app’en
  2. søg efter ’FaceTime’
  3. Slå FaceTime fra
Læs også: Ny opdatering til iOS gør det meget sværere for politiet at få adgang til indholdet på en iPhone

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura