Kæmpe sikkerhedsbrist i iOS og MacOS: Du kan blive aflyttet via Facetime-appen

Mac, iPhone og iPad-brugere risikerer at blive aflyttet, hvis de ikke slår Facetime-app’en fra.

Artikel top billede

En alvorlig sikkerhedsbrist blev opdaget i aftentimerne 28. januar, hvor flere brugere oplevede at Apples beskedtjeneste FaceTime kunne benyttes til at aflytte andre FaceTime-brugere.

Fejlen opstår ved, at mikrofonen på Mac og iOS-enhederne begynder at optage og transmittere lyd og i nogle tilfælde video fra de intetanende brugere, når de tilføjes til et gruppeopkald.

Optagelserne går straks i gang, før den der modtager opkaldet, når at besvare eller afvise opkaldet.

I praksis betyder det, at enhver med en Mac eller en iOS-enhed intetanende kan blive aflyttet eller overvåget i en rum tid medmindre FaceTime-programmet er deaktiveret.

Apple har siden anerkendt sikkerhedsbristen og meddelt at en software-opdatering vil blive udsendt senere på ugen, skriver 9to5Mac.

Som en midlertidig fix på problemet, har Apple valgt at trække stikket til deres nye gruppe-opkalds features. En funktion som debuterede med lanceringen af iOS 12 i september 2018.

Ønsker du at slå FaceTime fra indtil Apple får adresseret problemet kan dette gøres ved at følge disse tre trin:

  1. Åbn ’Indstillinger’ app’en
  2. søg efter ’FaceTime’
  3. Slå FaceTime fra
Læs også: Ny opdatering til iOS gør det meget sværere for politiet at få adgang til indholdet på en iPhone

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos