Ny opdatering til iOS gør det meget sværere for politiet at få adgang til indholdet på en iPhone

En ny funktion til iPhone kan gøre livet betydeligt sværere for myndigheder, der ønsker at få adgang til folks telefoner.

Artikel top billede

Photo by William Iven on Unsplash (Foto: Photo by William Iven on Unsplash)

En ændring i den seneste beta-udgave af iOS 12, der er den næste version af styresystemet til iPhones, vil gøre det betydeligt svære for myndigheder og andre at tiltvinge sig adgang til indholdet på en iPhone.

Det skriver Apple-mediet AppleInsider.

Helt konkret indeholder den seneste beta-udgave af iOS 12 en funktion, der betyder, at der øjeblikkeligt skal indtastes en pinkode, når en computer eller en usb-enhed bliver tilsluttet en iPhone via det såkaldte lightning-stik.

Det betyder, at myndigheder ikke længere kan låse telefonen op via såkaldte cracking-enheder som en GreyKey Box.

Før opdateringen ville kravet om en pinkode ved tilslutningen af usb-enheder først dukke, hvis der er gået mere end en time siden, at telefonen sidst var oplåst.

Det betød i praksis, at myndigheder der konfiskerede en telefon havde et tidsrum på op til en time, hvor de kunne tilslutte en cracking-enhed til telefonen.

Formålet er ikke at gøre livet svært for politiet

Den høje sikkerhed på Apples iPhones har længe været et problem for myndighederne.

Det var eksempelvis tilfældet med den såkaldte San Bernadino-sag, hvor en terrorist i 2015 skød og dræbte 14 mennesker. I den forbindelse efterlod bagmanden sig en iPhone, som den amerikanske forbundspoliti FBI ikke kun få adgang til.

Læs også: Apple vinder stor sejr i kampen mod amerikansk politi

Apple understreger i en udtalelse sendt til Apple Insider, at formålet med den nye funktion ikke er at gøre livet svært for politiet.

Ifølge Apple er det generelt tiltag, der skal sikre brugerne mod, at tredje parter kan tiltvinge sig adgang til deres data.

”Vi har den største respekt for politiet, og vi designer ikke vores sikkerhedsforbedringer med henblik på at gøre det sværere for dem at udføre deres job.”

”Hos Apple sætter vi kunden i centrum for alt vi designer. Derfor arbejder vi konstant på at styrke sikkerheden i hvert fald eneste Apple-produkt, så kan vi sikre vores kunder mod hackere, identitetstyve og andre der ønsker at tiltvinge sig adgang til deres personlige data.

Læs også: Her er grunden til at Apple siger "rend og hop" til FBI

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S