Artikel top billede

Foto: PR.

Rema 1000 har været loyal kunde i EG-familien i 25 år - får nu pludselig DXC som leverandør: "Vi vil se på, om samarbejdet kan fortsætte, som det plejer"

Interview: Rema 1000 har været storkunde hos EG's serviceforretning i mange år, men med DXC Technologys opkøb af EG-forretningsbenet får supermarkedskæden dermed ny it-leverandør. "Jeg ved, at DXC Technology har været ude i et økonomisk stormvejr. Min første tanke var, ’uha hvad er nu det for noget, vi kommer ind i her?,’ lyder det fra Rema 1000's it-chef.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se storkundens reaktion på DXC Technology's opkøb af EG's serviceforretning
  • Indblik i Rema 1000s historik som kunde i EG's serviceforretning
  • Se hvilke ydelser DXC Technology fremover skal levere til Rema 1000
  • Læs hvilke parametre der er afgørende for om DXC Technology kan fastholde Rema 1000 som kunde
  • Find ud af hvordan Rema 1000 blev informeret om handlen
1.271
6:30 min
"Vi fortsætter retningen, men hvis bølgerne bliver for høje, må vi finde redningsvestene frem. Så må vi se, om vi skal fortsætte samarbejdet."

Ordene kommer fra Lars Ruben Hansen, der er it-chef for den nordiske supermarkedsgigant Rema 1000.

Fredag modtog han nyheden om, at EG har frasolgt sin serviceforretning til DXC Technology.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Nu er den gal igen: Citrix ramt af tre nye alvorlige sårbarheder – udnyttes allerede af hackere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Statens It før stor tilgang af nye folk: Derfor er vi godt rustede til at overtage 160 it-ansatte fra Udviklings- og Forenklingsstyrelsen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Fem ud af de ti mest magtfulde i it-Danmark har stiftet deres egen virksomhed – og tjent styrtende på det

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Finansloven er lige på trapperne: Her er den danske it-branches store ønsker

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Efter mere end 30 år i SAP er hun nu blevet chef for ERP-giganten i 89 lande: Her er hendes vigtigste opgaver