YouSees nyeste bredbåndspakke er en turbolader til landets sløveste netforbindelser

YouSee 'hybrid bredbånd' er en teknologi, der giver en væsentlig saltvandsindsprøjtning til landets langsomste internetforbindelser.

Artikel top billede

Foto: YouSee PR (Foto: YouSee PR / Pavel Vladychenko vk.com/altern8or)

YouSee og dermed TDC kan fra denne uge tilbyde såkaldt ’hybrid bredbånd’ til de danskere som døjer med en sløv internet-forbindelse.

Her suppleres det eksisterende DSL-internetstik i de områder, der typisk kun kan trække 5-10 mbit/s med en molbil 4G-bredbåndsforbindelse.

Løsningen har eksisteret som forsøgsordning iblandt 500 husstande igennem det seneste år og der er erfaringerne, ifølge YouSee, at der kan forventes en seksdobling af netværkshastigheden.

I testperioden er download-hastigheden vokset fra 7 til 42 mbit/sekund i snit.

Opsætningen af hybrid bredbånd kræver opsætning af en ny dedikeret modem-boks i hjemmet.

Læs også: Yousee varsler prisstigninger på op til 36 procent - skal være med til at finansiere fiber-udrulning

Det med småt

For at opnå en seksdobling af nethastigheden forudsættes det, at man i forvejen bor i et område, hvor den kablede forbindelse er yderst begrænset.

YouSee skriver selv på deres produktside, at løsningen kan booste en kablet forbindelse med mellem 25 og 50 mbit/s.

Læser man det med småt, skal potentielle kunder bemærke, at boostet fra mobilnetværket er begrænset til to terabyte per måned, hvorefter hastigheden vil falde markant. Den kablede forbindelse er dog ubegrænset.

Samtidig er løsningen dyrere end sædvanlige internetforbindelser, med priser mellem 349 og 399 kroner per måned samt et engangsbeløb på 398 kroner i forsendelse og oprettelse af bredbåndspakken.

Den høje pris synes dog ikke at have afskrækket de første brugere, påpeger YouSee-direktør Jacob Mortensen i en pressemeddelelse.

”Vi kan se, at 8 ud af 10 kunder ønsker at fortsætte med hybrid bredbånd efter testperioden, så kombinationen af kabler og mobildækning er bestemt en god løsning for de danskere, der ikke har adgang til høje hastigheder i dag,” siger han.

Se også: YouSee hæver priserne på alle tv-pakker igen

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S