YouSees nyeste bredbåndspakke er en turbolader til landets sløveste netforbindelser

YouSee 'hybrid bredbånd' er en teknologi, der giver en væsentlig saltvandsindsprøjtning til landets langsomste internetforbindelser.

Artikel top billede

Foto: YouSee PR (Foto: YouSee PR / Pavel Vladychenko vk.com/altern8or)

YouSee og dermed TDC kan fra denne uge tilbyde såkaldt ’hybrid bredbånd’ til de danskere som døjer med en sløv internet-forbindelse.

Her suppleres det eksisterende DSL-internetstik i de områder, der typisk kun kan trække 5-10 mbit/s med en molbil 4G-bredbåndsforbindelse.

Løsningen har eksisteret som forsøgsordning iblandt 500 husstande igennem det seneste år og der er erfaringerne, ifølge YouSee, at der kan forventes en seksdobling af netværkshastigheden.

I testperioden er download-hastigheden vokset fra 7 til 42 mbit/sekund i snit.

Opsætningen af hybrid bredbånd kræver opsætning af en ny dedikeret modem-boks i hjemmet.

Læs også: Yousee varsler prisstigninger på op til 36 procent - skal være med til at finansiere fiber-udrulning

Det med småt

For at opnå en seksdobling af nethastigheden forudsættes det, at man i forvejen bor i et område, hvor den kablede forbindelse er yderst begrænset.

YouSee skriver selv på deres produktside, at løsningen kan booste en kablet forbindelse med mellem 25 og 50 mbit/s.

Læser man det med småt, skal potentielle kunder bemærke, at boostet fra mobilnetværket er begrænset til to terabyte per måned, hvorefter hastigheden vil falde markant. Den kablede forbindelse er dog ubegrænset.

Samtidig er løsningen dyrere end sædvanlige internetforbindelser, med priser mellem 349 og 399 kroner per måned samt et engangsbeløb på 398 kroner i forsendelse og oprettelse af bredbåndspakken.

Den høje pris synes dog ikke at have afskrækket de første brugere, påpeger YouSee-direktør Jacob Mortensen i en pressemeddelelse.

”Vi kan se, at 8 ud af 10 kunder ønsker at fortsætte med hybrid bredbånd efter testperioden, så kombinationen af kabler og mobildækning er bestemt en god løsning for de danskere, der ikke har adgang til høje hastigheder i dag,” siger han.

Se også: YouSee hæver priserne på alle tv-pakker igen

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest