Kineserne kommer - hvad gør vi?: "Det bliver som en stor tsunami"

Kina har systematisk industrialiseret digitalisering i kæmpe omfang i de senere år. Og vi bliver nødt til at gøre noget. "Det er på tide, at vi tager stilling, møder den og interesser os for, hvad der sker og kommer. Den indsigt kan måske være med til, at vi bedre kan påvirke vores fremtid. For der kommer virkelig til at ske meget fra Kina i de kommende år," lyder advarslen.

Artikel top billede

400 deltagere var mødt op til Devoteams årlige nytårskur i Lumbye-salen i Tivoli. Fra scenen gav Devoteams topledelse seks forudsigelser for 2019.

Billede: Alexander Haslund.

Premium Kun for abonnenter
I mange år har vi været tryllebundet af den ene digitale succeshistorie efter den anden, der er dukket op fra Silicon Valley.

Går du rundt i gaderne, kan det for de digitalt interesserede sikkert måle sig med de endorfiner man overvældes af, når man står på kanten af et andet af USA's vartegn, Grand Canyon.

Og virksomhedsledere, it-chefer og innovationsjægere er rejst over Atlanten på studieture til de mange techgiganter i forsøget på at få lidt af tryllestøvet med hjem til de firkantede kontorbygninger.

Sådan har det været siden 70'erne, hvor vi med samme sult på amerikanske serier, har slugt os gennem de amerikanske techguders vidunderopskrifter og -produkter.

Men nu er det tid til også at orientere os i en anden retning.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S