Forhandler scorer kassen på uro

Den lille hardware-forhandler Motus har i første halvår omsat for næsten lige så meget som hele sidste år. Forklaringen er uro i forhandlerleddet, og at en række af de store forhandlere har slået sig sammen. Det har efterladt et vakuum, som Motus har udnyttet.

It-forhandleren Motus mærker tydeligt på sin omsætning, at Topnordic i forsommeren overtog Ementors hardwaredivision.

I første halvår i år har Motus omsat for 17 millioner kroner, hvilket er en markant forbedring i forhold til hele sidste år, hvor virksomheden omsatte for 19 millioner kroner.

? Sommeren plejer at være en død periode, og vi havde kalkuleret med et lille underskud i juli og endte med overskud, så jeg er glad, lyder det fra René Bukrinsky, direktør og medejer af Motus.

Den enes død?

Det har heller ikke skadet omsætningen i Motus, at forhandleren Commitment i år har haft mange problemer, og i 2003 fik sit første underskud i fem år.

? Mange kunder har en to-leverandørstrategi, og hvis den ene leverandør løber ind i problemer eller forsvinder, som det skete med Ementor på hardwaresiden, så giver det en lille forhandler som os mulighed for at komme ind i varmen og komme med et godt tilbud, siger René Bukrinsky.

Han ejer sammen med stifteren af Motus, Ulrik Helio, 80 procent af virksomheden, mens de sidste 20 procent deles af de to medarbejdere, Morten Strømsted og Kristian Helio. I alt har Motus fem fuldtidsansatte.

Nulstillede omsætningen

Sidste år fik Motus ud af en omsætning på 19 millioner kroner et resultat før skat på beskedne 145.000 kroner.

? Det lille overskud hænger sammen med, at jeg trådte ind i selskabet i september 2003, og at vi på det tidspunkt nulstillede overskuddet for at gøre det mere økonomisk overkommeligt for mig at blive medejer. Det vil sige, at de 145.000 kroner er overskuddet fra september og året ud, forklarer René Bukrinsky.

I år der mere fart på såvel omsætning som overskud. For hele 2004 forventer Motus at nå en omsætning på cirka 35 millioner kroner og solide sorte tal på bundlinien.

? Her i første halvår er vi i nærheden af en halv million kroner i resultat før skat. Tallene er endnu ureviderede, så jeg er lidt forsigtig, siger René Bukrinsky.

Udover uro og sammenlægninger blandt konkurrenterne ser René Bukrinsky også en øget investeringslyst i markedet.

? Og dertil en hårdere konkurrence ikke mindst blandt de store forhandlere. HP går i højere grad selv direkte efter sine 250 største kunder, og det går mere ud over de store forhandlere end over os, siger René Bukrinsky og minder om Motus' motto: Big enough to serve you - small enough to know you.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice