Skarp kritik af bredbåndsmarkedet: TDC og elselskaberne har delt landet, og nu stiger priserne - men snart kan vi frit vælge udbydere

Forbrugerrådet mener, at TDC og elselskaberne har delt bredbåndsmarkedet mellem sig og nu blot kan hæve priserne. Men det er en forsimplet fremstilling, mener Dansk Energi. Og der er klar bevægelse mod mere konkurrence.

Artikel top billede

Danmark er delt mellem TDC og elsselskaberne, når det gælder bredbånd, og det er skidt for konkurrencen og priserne, mener Forbrugerrådet ifølge Finans.

Baggrunden er, at flere udbydere har hævet bredbåndspriserne med 5 til 15 procent her fra årsskiftet.

TDC ejer stort set alle bredbåndskabler i Storkøbenhavn, og derfor er konkurrencen der meget lille, lyder det fra Forbrugerrådet.

Det mener også, vi har tilgode at se, om TDC’s åbning af kabeltv-nettet er attraktivt nok for konkurrenter til at give lavere forbrugerpriser.

Elselskaberne har ifølge Finans hidtil brugt 16 milliarder kroner på at grave fiber ned.

For at hive den investering hjem, er kunderne henvist til at bruge elselskabernes egne internet- og indholdsleverandører, Waoo og Stofa.

"Når elselskaberne graver fibernet ned til andelshaverne, er der tale om en stor anlægsinvestering, hvor man som kunde ofte betaler meget lidt for at blive tilsluttet. Så indtjeningen kommer primært fra abonnementer på bredbånd," siger Thomas Woldiderich, telepolitisk chef i Dansk Energi til Finans.

Han forklarer de seneste prisstigninger med, at fiberselskaberne skeler til TDC's prissætning. Prisen afhænger blandt andet af investeringsbehov, konkurrencen og forbrugernes villighed til at betale.

Men ifølge Finans er bredbåndsmarkedet på vej ind i en ny situation, hvor alle kabler bliver åbnet for konkurrence, så alle forbrugere frit kan vælge mellem udbyderne.

Eksempelvis har elselskabet Eniig åbnet sin fiberinfrastruktur for Yousee, og Finans erfarer, at der forhandles om tilsvarende åbning af fibernettet andre steder i landet.

"Det bliver det afgørende skridt mod en bedre konkurrence, som også vil gavne bredbåndspriserne for forbrugerne," siger Poul Noer, chefkonsulent i Dansk Erhverv til Finans.

TDC er ved at grave nye fibernetkabler ned i Storkøbenhavn med det formål at åbne det helt for konkurrenterne, skriver Finans.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse