Skarp kritik af bredbåndsmarkedet: TDC og elselskaberne har delt landet, og nu stiger priserne - men snart kan vi frit vælge udbydere

Forbrugerrådet mener, at TDC og elselskaberne har delt bredbåndsmarkedet mellem sig og nu blot kan hæve priserne. Men det er en forsimplet fremstilling, mener Dansk Energi. Og der er klar bevægelse mod mere konkurrence.

Artikel top billede

Danmark er delt mellem TDC og elsselskaberne, når det gælder bredbånd, og det er skidt for konkurrencen og priserne, mener Forbrugerrådet ifølge Finans.

Baggrunden er, at flere udbydere har hævet bredbåndspriserne med 5 til 15 procent her fra årsskiftet.

TDC ejer stort set alle bredbåndskabler i Storkøbenhavn, og derfor er konkurrencen der meget lille, lyder det fra Forbrugerrådet.

Det mener også, vi har tilgode at se, om TDC’s åbning af kabeltv-nettet er attraktivt nok for konkurrenter til at give lavere forbrugerpriser.

Elselskaberne har ifølge Finans hidtil brugt 16 milliarder kroner på at grave fiber ned.

For at hive den investering hjem, er kunderne henvist til at bruge elselskabernes egne internet- og indholdsleverandører, Waoo og Stofa.

"Når elselskaberne graver fibernet ned til andelshaverne, er der tale om en stor anlægsinvestering, hvor man som kunde ofte betaler meget lidt for at blive tilsluttet. Så indtjeningen kommer primært fra abonnementer på bredbånd," siger Thomas Woldiderich, telepolitisk chef i Dansk Energi til Finans.

Han forklarer de seneste prisstigninger med, at fiberselskaberne skeler til TDC's prissætning. Prisen afhænger blandt andet af investeringsbehov, konkurrencen og forbrugernes villighed til at betale.

Men ifølge Finans er bredbåndsmarkedet på vej ind i en ny situation, hvor alle kabler bliver åbnet for konkurrence, så alle forbrugere frit kan vælge mellem udbyderne.

Eksempelvis har elselskabet Eniig åbnet sin fiberinfrastruktur for Yousee, og Finans erfarer, at der forhandles om tilsvarende åbning af fibernettet andre steder i landet.

"Det bliver det afgørende skridt mod en bedre konkurrence, som også vil gavne bredbåndspriserne for forbrugerne," siger Poul Noer, chefkonsulent i Dansk Erhverv til Finans.

TDC er ved at grave nye fibernetkabler ned i Storkøbenhavn med det formål at åbne det helt for konkurrenterne, skriver Finans.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Akademikernes A-kasse

AI Product Owner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision