Minister søger om flere millioner: Prisen på forsinket it-system til ejendomsvurderinger stiger yderligere

Skatteminister Karsten Lauritzen (V) beder om flere penge til det stærkt forsinkede it-system til ejendomsvurderinger, hvis budget forlængst er sprunget.

Artikel top billede

Det bliver væsentligt dyrere at udvikle og drive det nye it-system til ejendomsvurderinger end først beregnet, viser et aktstykke, som skatteminister Karsten Lauritzen (V) i fjor sendte til Folketingets Finansudvalg, skriver Politiken.

Aktstykket - som du finder her - har været holdt hemmeligt indtil 20. december 2018.

Her skriver skatteministeren, at det ‘har vist sig’, at ‘omfanget af og kompleksiteten i dette arbejde’ med at tilpasse Skats eksisterende systemer til at kunne integreres med det nye vurderingssystem har været ‘væsentligt undervurderet’.

“Der forventes en væsentlig ændring af omkostningerne til udviklingen af ejendomssystemet, samt at tidsplanen ændres,” lyder det fra ministeren.

Han anmoder i aktstykket om yderligere 81,7 millioner kroner til projektet.

Ejendomsvurderingssystemet er blevet udskudt flere gange og ventes nu først klar engang i 2020.

Prisen er ligeledes blevet kraftigt forhøjet flere gange.

I november meddelte Skatteministeriet således, at prisen dvar steget med 259 millioner kroner i forhold til den foregående beregning.

Det fik da prisen til at stige til sammenlagt knap 1,1 miliarder kroner. Men den endelige pris kan sagtens vise sig at blive endnu højere.

Det kan du læse mere om her: Prisen på forsinket it-system bag ejendomsvurderinger runder en milliard kroner.

Udrulningen af de nye ejendomsvurdering kommer nu til at ske i flere etaper.

I 2019 bliver der alene udsendt vejledende vurdering, mens de juridisk bindende vurderinger først vil komme i midten 2020.

Herefter udsendes der erhvervsvurderinger.

De nye ejendomsvurderinger har været i støbeskeen siden 2013.

Her blev det tidligere ejendomsvurderingssystem suspenderet på grund af store unøjagtigheder i vurderingerne.

Det betyder, at det fortsat er boligpriser fra 2011, der ligger til for ejendomsskattens beskatningsgrundlag.

Arbejdet med det nye vurderingssystem gik i gang i 2013, men er blevet ramt af flere forsinkelser siden.

Senest blev vurderingerne udskudt til april 2019, men dem kan landets boligejere altså først få fat i de jurdisk bindende vurdering i juli 2020.

Læs også: Gigantisk it-udskiftning på vej i Skat: Vitale it-systemer er dybt forældede, slidte og præget af kompliceret knopskydning

Læs også:

Statens It-råd har i fire år forgæves efterlyst budget og tidsplan fra problemfyldt og milliard-dyrt offentligt it-projekt

Forsinket it-projekt udskyder danskernes nye ejendomsvurderinger med et år

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job