Smartphone-salget falder for femte kvartal i træk i et marked i opbrud: Huawei og Xiaomi stormer frem

Det globale smartphone-salg fortsætter med at falde. 2018 blev det værste år i smartphone-telefonernes historie. Markedet er i opbrud. Kineserne stormer frem.

Artikel top billede

Det globale salg af smartphones er nu faldet støt i i fem kvartaler i træk, viser tal fra IDC.

Det har gjort 2018 til det værste år i ‘smartphone-alderen,’ der tog sin begyndelse med lanceringen af den første iPhone i 2007.

I alt gik det globale smartphone-marked 4,1 procent tilbage i 2018 efter et ‘udfordrende jule-kvartal,’ lyder det fra IDC.

Det betyder, at der samlet i 2018 blev solgt 1,4 milliarder smartphones verden over.

I det ellers meget salgstunge 4. kvartal - hvor julesalget medregnes verden over - blev der solgt 375,4 millioner smartphones. Det svarer til en nedgang på 4,9 procent.

Ser ud til at fortsætte

Intet tyder på, at opbremsningen i salget af smartphone er ved at stoppe.

IDC henviser til, at markeds-situationen fortsat er udfordret i dette indeværende første kvartal af 2019.

Høje priser og længere cyklus

Blandt årsagerne til det faldende salg nævnes både høje priser samt at en række af de store vækstmarkeder er ved at være mættede med smartphones.

Hertil kommer, at både forbrugere og organisationer ser ud til at vente længere tid, inden de skifter deres smartphones ud med nye modeller.

Desuden rammes salget af den for tiden politiske og økomiske usikkerhed i verden samt det, som analysehuset kalder for ‘voksende forbruger-frustration.’

“Det globale smartphone-marked er i en sørgelig forfatning lige nu. Fraregnet en håndfuld højvækst-markeder som Indien, Indonesien, Korea og Vietnam har der ikke været meget positivt aktivitet i 2018,” siger Ryan Reith fra IDC’s Worldwide Mobile Device Trackers til vores amerikanske nyhedsbureau.

Apple hårdt ramt

Nedturen har især ramt Apple, hvis salg er droppet med hele 11,5 procent i fjerde kvartal på trods af lanceringen af tre nye iPhone-modeller.

Set over hele året er Apples salg faldet med 3,2 procent.

IDC skriver, at Apple ‘uden tvivl’ ikke er spillet helt ud ad banen.

Men selskabet har brug for at formulere en stærk historie - ikke mindst fordi, at det er sandsynligt, at selskabet ikke vil være klar med en 5G-telefon i år.

“Kan nogen det [fortælle en stærk historie, red], er det Apple. Men det bliver helt sikkert ikke nemt i lyset af det store pres på markedet,” lyder det fra IDC.

Til gengæld buldrer de kinesiske leverandører som Huawei og Xiaomi frem med store vækstrater.

Sætter sin lid til 5G og foldable

IDC vurderer, at netop 5G samt den kommende bølge af foldbare smartphones måske vil kunne stoppe nedturen.

Men det afhænger helt af, hvordan leverandørerne og udbyderne griber opgaven an, hedder det.

Læs også: Overblik: Her er de foldbare smartphones, som vi får at se i 2019

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

Københavnsområdet

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Viborg

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S