Smartphone-salget falder for femte kvartal i træk i et marked i opbrud: Huawei og Xiaomi stormer frem

Det globale smartphone-salg fortsætter med at falde. 2018 blev det værste år i smartphone-telefonernes historie. Markedet er i opbrud. Kineserne stormer frem.

Artikel top billede

Det globale salg af smartphones er nu faldet støt i i fem kvartaler i træk, viser tal fra IDC.

Det har gjort 2018 til det værste år i ‘smartphone-alderen,’ der tog sin begyndelse med lanceringen af den første iPhone i 2007.

I alt gik det globale smartphone-marked 4,1 procent tilbage i 2018 efter et ‘udfordrende jule-kvartal,’ lyder det fra IDC.

Det betyder, at der samlet i 2018 blev solgt 1,4 milliarder smartphones verden over.

I det ellers meget salgstunge 4. kvartal - hvor julesalget medregnes verden over - blev der solgt 375,4 millioner smartphones. Det svarer til en nedgang på 4,9 procent.

Ser ud til at fortsætte

Intet tyder på, at opbremsningen i salget af smartphone er ved at stoppe.

IDC henviser til, at markeds-situationen fortsat er udfordret i dette indeværende første kvartal af 2019.

Høje priser og længere cyklus

Blandt årsagerne til det faldende salg nævnes både høje priser samt at en række af de store vækstmarkeder er ved at være mættede med smartphones.

Hertil kommer, at både forbrugere og organisationer ser ud til at vente længere tid, inden de skifter deres smartphones ud med nye modeller.

Desuden rammes salget af den for tiden politiske og økomiske usikkerhed i verden samt det, som analysehuset kalder for ‘voksende forbruger-frustration.’

“Det globale smartphone-marked er i en sørgelig forfatning lige nu. Fraregnet en håndfuld højvækst-markeder som Indien, Indonesien, Korea og Vietnam har der ikke været meget positivt aktivitet i 2018,” siger Ryan Reith fra IDC’s Worldwide Mobile Device Trackers til vores amerikanske nyhedsbureau.

Apple hårdt ramt

Nedturen har især ramt Apple, hvis salg er droppet med hele 11,5 procent i fjerde kvartal på trods af lanceringen af tre nye iPhone-modeller.

Set over hele året er Apples salg faldet med 3,2 procent.

IDC skriver, at Apple ‘uden tvivl’ ikke er spillet helt ud ad banen.

Men selskabet har brug for at formulere en stærk historie - ikke mindst fordi, at det er sandsynligt, at selskabet ikke vil være klar med en 5G-telefon i år.

“Kan nogen det [fortælle en stærk historie, red], er det Apple. Men det bliver helt sikkert ikke nemt i lyset af det store pres på markedet,” lyder det fra IDC.

Til gengæld buldrer de kinesiske leverandører som Huawei og Xiaomi frem med store vækstrater.

Sætter sin lid til 5G og foldable

IDC vurderer, at netop 5G samt den kommende bølge af foldbare smartphones måske vil kunne stoppe nedturen.

Men det afhænger helt af, hvordan leverandørerne og udbyderne griber opgaven an, hedder det.

Læs også: Overblik: Her er de foldbare smartphones, som vi får at se i 2019

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS