Smartphone-salget falder for femte kvartal i træk i et marked i opbrud: Huawei og Xiaomi stormer frem

Det globale smartphone-salg fortsætter med at falde. 2018 blev det værste år i smartphone-telefonernes historie. Markedet er i opbrud. Kineserne stormer frem.

Artikel top billede

Det globale salg af smartphones er nu faldet støt i i fem kvartaler i træk, viser tal fra IDC.

Det har gjort 2018 til det værste år i ‘smartphone-alderen,’ der tog sin begyndelse med lanceringen af den første iPhone i 2007.

I alt gik det globale smartphone-marked 4,1 procent tilbage i 2018 efter et ‘udfordrende jule-kvartal,’ lyder det fra IDC.

Det betyder, at der samlet i 2018 blev solgt 1,4 milliarder smartphones verden over.

I det ellers meget salgstunge 4. kvartal - hvor julesalget medregnes verden over - blev der solgt 375,4 millioner smartphones. Det svarer til en nedgang på 4,9 procent.

Ser ud til at fortsætte

Intet tyder på, at opbremsningen i salget af smartphone er ved at stoppe.

IDC henviser til, at markeds-situationen fortsat er udfordret i dette indeværende første kvartal af 2019.

Høje priser og længere cyklus

Blandt årsagerne til det faldende salg nævnes både høje priser samt at en række af de store vækstmarkeder er ved at være mættede med smartphones.

Hertil kommer, at både forbrugere og organisationer ser ud til at vente længere tid, inden de skifter deres smartphones ud med nye modeller.

Desuden rammes salget af den for tiden politiske og økomiske usikkerhed i verden samt det, som analysehuset kalder for ‘voksende forbruger-frustration.’

“Det globale smartphone-marked er i en sørgelig forfatning lige nu. Fraregnet en håndfuld højvækst-markeder som Indien, Indonesien, Korea og Vietnam har der ikke været meget positivt aktivitet i 2018,” siger Ryan Reith fra IDC’s Worldwide Mobile Device Trackers til vores amerikanske nyhedsbureau.

Apple hårdt ramt

Nedturen har især ramt Apple, hvis salg er droppet med hele 11,5 procent i fjerde kvartal på trods af lanceringen af tre nye iPhone-modeller.

Set over hele året er Apples salg faldet med 3,2 procent.

IDC skriver, at Apple ‘uden tvivl’ ikke er spillet helt ud ad banen.

Men selskabet har brug for at formulere en stærk historie - ikke mindst fordi, at det er sandsynligt, at selskabet ikke vil være klar med en 5G-telefon i år.

“Kan nogen det [fortælle en stærk historie, red], er det Apple. Men det bliver helt sikkert ikke nemt i lyset af det store pres på markedet,” lyder det fra IDC.

Til gengæld buldrer de kinesiske leverandører som Huawei og Xiaomi frem med store vækstrater.

Sætter sin lid til 5G og foldable

IDC vurderer, at netop 5G samt den kommende bølge af foldbare smartphones måske vil kunne stoppe nedturen.

Men det afhænger helt af, hvordan leverandørerne og udbyderne griber opgaven an, hedder det.

Læs også: Overblik: Her er de foldbare smartphones, som vi får at se i 2019

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    PensionDanmark

    Product Owner til systemansvar i PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S