Efter fire års ventetid: Nu kommer YouTube Kids til Danmark

Nu kan danske børn omsider streame video hos den mere børnevenlige pendant til YouTube.

Artikel top billede

Knap fire efter at Google udvidede YouTube-streaming-tjenesten med et mere børneegnede univers, kan danske unger nu også få glæde af YouTube Kids.

Fra og med starten af februar tilbydes YouTube Kids som en app, der kan hentes herhjemme. Med app’en følger en mere børnevenlig interface, mulighed for stemmestyring og indhold som overvåges både algoritmisk og af danske Google-ansatte.

Forældre kan endda låse tjenesten til udelukkende at tillade indhold fra bestemte YouTube-kanaler. Samtidig kan der bestemmes en forudbestemt skærmtid for de unge.

YouTube Kids er ikke reklamefri, men for streaming-tjenesten gælder en stribe udvidede krav til annoncering, hvor eksempelvis product placement er forment.

Se også: Ugen i tech: YouTube byder på Hollywood-film - kvit og frit /Kvantekompasset fungerer uden GPS-satellitter / HTC Vive gør omsider sin Virtual Reality kabelfri

Brugere i børnehaveklassen

Selvom tjenesten er tjenesten er tænkt for unge under tretten, ser de alleryngste også med på tjenesten. Her påpeger Jon Lange, som er seniorrådgiver Red Barnet, overfor Politiken, at børn ned til fireårs alderen ser med på den ellers voksne udgave af YouTube.

Han hilser derfor også tjenesten velkommen, men råder stadig forældre til at se med over skulderen, for der kan dukke uegnet indhold op på platformen, advarer han.

”YouTube Kids kan si det værste fra, men der vil altid være noget, der stikker ud. Appen er en bedre kontrol end det normale YouTube, men virksomheden bør informere om, at platformen ikke er helt sikker. Det skal man vide som forældre,” siger han til Politiken.

På den amerikanske version af YouTube Kids udviklede sige hurtigt for et mareridt for de små, hvor en satirevideo med den ellers børnekære Gurli Gris dukkede op på den ellers børnesikrede tjenesten, skriver the Guardian.

Læs også: YouTube og Google går i kødet på Spotify med ny streaming-tjeneste

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cloud

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job