Efter fire års ventetid: Nu kommer YouTube Kids til Danmark

Nu kan danske børn omsider streame video hos den mere børnevenlige pendant til YouTube.

Artikel top billede

Knap fire efter at Google udvidede YouTube-streaming-tjenesten med et mere børneegnede univers, kan danske unger nu også få glæde af YouTube Kids.

Fra og med starten af februar tilbydes YouTube Kids som en app, der kan hentes herhjemme. Med app’en følger en mere børnevenlig interface, mulighed for stemmestyring og indhold som overvåges både algoritmisk og af danske Google-ansatte.

Forældre kan endda låse tjenesten til udelukkende at tillade indhold fra bestemte YouTube-kanaler. Samtidig kan der bestemmes en forudbestemt skærmtid for de unge.

YouTube Kids er ikke reklamefri, men for streaming-tjenesten gælder en stribe udvidede krav til annoncering, hvor eksempelvis product placement er forment.

Se også: Ugen i tech: YouTube byder på Hollywood-film - kvit og frit /Kvantekompasset fungerer uden GPS-satellitter / HTC Vive gør omsider sin Virtual Reality kabelfri

Brugere i børnehaveklassen

Selvom tjenesten er tjenesten er tænkt for unge under tretten, ser de alleryngste også med på tjenesten. Her påpeger Jon Lange, som er seniorrådgiver Red Barnet, overfor Politiken, at børn ned til fireårs alderen ser med på den ellers voksne udgave af YouTube.

Han hilser derfor også tjenesten velkommen, men råder stadig forældre til at se med over skulderen, for der kan dukke uegnet indhold op på platformen, advarer han.

”YouTube Kids kan si det værste fra, men der vil altid være noget, der stikker ud. Appen er en bedre kontrol end det normale YouTube, men virksomheden bør informere om, at platformen ikke er helt sikker. Det skal man vide som forældre,” siger han til Politiken.

På den amerikanske version af YouTube Kids udviklede sige hurtigt for et mareridt for de små, hvor en satirevideo med den ellers børnekære Gurli Gris dukkede op på den ellers børnesikrede tjenesten, skriver the Guardian.

Læs også: YouTube og Google går i kødet på Spotify med ny streaming-tjeneste

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job