Efter fire års ventetid: Nu kommer YouTube Kids til Danmark

Nu kan danske børn omsider streame video hos den mere børnevenlige pendant til YouTube.

Artikel top billede

Knap fire efter at Google udvidede YouTube-streaming-tjenesten med et mere børneegnede univers, kan danske unger nu også få glæde af YouTube Kids.

Fra og med starten af februar tilbydes YouTube Kids som en app, der kan hentes herhjemme. Med app’en følger en mere børnevenlig interface, mulighed for stemmestyring og indhold som overvåges både algoritmisk og af danske Google-ansatte.

Forældre kan endda låse tjenesten til udelukkende at tillade indhold fra bestemte YouTube-kanaler. Samtidig kan der bestemmes en forudbestemt skærmtid for de unge.

YouTube Kids er ikke reklamefri, men for streaming-tjenesten gælder en stribe udvidede krav til annoncering, hvor eksempelvis product placement er forment.

Se også: Ugen i tech: YouTube byder på Hollywood-film - kvit og frit /Kvantekompasset fungerer uden GPS-satellitter / HTC Vive gør omsider sin Virtual Reality kabelfri

Brugere i børnehaveklassen

Selvom tjenesten er tjenesten er tænkt for unge under tretten, ser de alleryngste også med på tjenesten. Her påpeger Jon Lange, som er seniorrådgiver Red Barnet, overfor Politiken, at børn ned til fireårs alderen ser med på den ellers voksne udgave af YouTube.

Han hilser derfor også tjenesten velkommen, men råder stadig forældre til at se med over skulderen, for der kan dukke uegnet indhold op på platformen, advarer han.

”YouTube Kids kan si det værste fra, men der vil altid være noget, der stikker ud. Appen er en bedre kontrol end det normale YouTube, men virksomheden bør informere om, at platformen ikke er helt sikker. Det skal man vide som forældre,” siger han til Politiken.

På den amerikanske version af YouTube Kids udviklede sige hurtigt for et mareridt for de små, hvor en satirevideo med den ellers børnekære Gurli Gris dukkede op på den ellers børnesikrede tjenesten, skriver the Guardian.

Læs også: YouTube og Google går i kødet på Spotify med ny streaming-tjeneste

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College