Årets hidtil største it-børsnotering på vej: Kontor-beskedtjenesten Slack skal introduceres på børsen

Når chat-tjenesten Slack går på børsen, bliver der sandsynligvis tale om årets hidtil største it børsnotering.

Artikel top billede

Det populære kontor-chat program Slack står overfor en snarlig børsnotering. Mandag 4. februar melder selskabet, at der er indsendt en begæring til de amerikanske handelsmyndigheder, Securities and Exchange Commission, at det vil introduceres på børsen.

Selskabet, som i dag tæller otte millioner aktive brugere dagligt, heraf tre millioner betalende abonnenter, forventes at blive årets helt store børsintroduktioner (IPO).

Senest er selskabets værdi blevet anslået til 7,1 milliarder amerikanske dollar, godt 46 milliarder kroner, men allerede tilbage i 2016 var Microsoft tæt på at byde 8 milliarder dollar for selskabet, skriver Quartz.

Selskabet har indtil nu modtaget investeringer for i alt 1,2 milliarder dollar og tæller i dag over 1.000 ansatte.

Tjenesten er blevet kaldt en ’E-mail killer’ ved at tilbyde chat-lignende service til virksomheder, der skærer ned på antallet af interne e-mails.

De dominerende applikationer på området forbliver dog Microsofts Skype For Business og Teams, sidstnævnte overhalede i 2018 Slack i udbredelse, mens Skype For Business gradvist afvikles til fordel for Teams.

Seneste opgørelse give respektive markedsandel på 44, 21, 15 og 12 procent til henholdsvis Skype For Business, Teams, Slack og Google Hangouts.

Slack blev stiftet i 2009 af spilvirksomheden Tiny Speck. Spilvirksomheden interne kommunikationsværktøj endte hurtigt med at blive selskabets kerneprodukt, og al spiludvikling hørte op i 2012.

Læs også: Microsoft Teams i stærk medvind: Overhaler Slack og Hangouts på under to år

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S