Årets hidtil største it-børsnotering på vej: Kontor-beskedtjenesten Slack skal introduceres på børsen

Når chat-tjenesten Slack går på børsen, bliver der sandsynligvis tale om årets hidtil største it børsnotering.

Artikel top billede

Det populære kontor-chat program Slack står overfor en snarlig børsnotering. Mandag 4. februar melder selskabet, at der er indsendt en begæring til de amerikanske handelsmyndigheder, Securities and Exchange Commission, at det vil introduceres på børsen.

Selskabet, som i dag tæller otte millioner aktive brugere dagligt, heraf tre millioner betalende abonnenter, forventes at blive årets helt store børsintroduktioner (IPO).

Senest er selskabets værdi blevet anslået til 7,1 milliarder amerikanske dollar, godt 46 milliarder kroner, men allerede tilbage i 2016 var Microsoft tæt på at byde 8 milliarder dollar for selskabet, skriver Quartz.

Selskabet har indtil nu modtaget investeringer for i alt 1,2 milliarder dollar og tæller i dag over 1.000 ansatte.

Tjenesten er blevet kaldt en ’E-mail killer’ ved at tilbyde chat-lignende service til virksomheder, der skærer ned på antallet af interne e-mails.

De dominerende applikationer på området forbliver dog Microsofts Skype For Business og Teams, sidstnævnte overhalede i 2018 Slack i udbredelse, mens Skype For Business gradvist afvikles til fordel for Teams.

Seneste opgørelse give respektive markedsandel på 44, 21, 15 og 12 procent til henholdsvis Skype For Business, Teams, Slack og Google Hangouts.

Slack blev stiftet i 2009 af spilvirksomheden Tiny Speck. Spilvirksomheden interne kommunikationsværktøj endte hurtigt med at blive selskabets kerneprodukt, og al spiludvikling hørte op i 2012.

Læs også: Microsoft Teams i stærk medvind: Overhaler Slack og Hangouts på under to år

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS