It-sikkerhedsfolk er under pres: Mangler opbakning fra deres chefer - indtil de bliver ramt af et angreb

It-sikkerhedsfolk føler sig ofte svigtede af deres chefer og ofte isolerede i deres arbejde, lyder konklusionen i ny survey.

Artikel top billede

De it-sikkerhedsansvarlige føler sig ofte isolerede i deres arbejde med at fremme it-sikkerheden i de forskellige organisationer.

Sådan lyder konklusionen i en ny survey fra it-sikkerhedsfirmaet Trend Micro, som har spurgt godt 1.100 sikkerhedsansvarlige verden over.

Hver tredje af dem melder, at de føler sig isolerede i deres job, mens 43 procent siger, at deres it-sikkerhedsmiljø er usammenhængende og svært at holde styr på.

Hertil kommer, at næsten halvdelen melder, at de har svært ved at finde ud af, hvilke trusler, de egentlig skal holde øje med.

Ansvaret skal fordeles

Rundspørgen er blevet udarbejdet med deltagelse af it-sikkerhedsansvarlige i Sverige, Finland, Storbritannien, USA, Tyskland, Spanien, Italien, Frankrig, Holland, Polen, Belgien og Tjekkiet

Og selv om den således slet ikke har deltagelse af danske it-sikkerhedschefer, har Trend Micros danske landechef, Andreas Christensen, en opsang:

“Virksomhedslederne er nødt til at indse, at it-sikkerhedsmedarbejderne er under pres. Cyberangrebene stiger ikke bare i antal, men bliver også mere avancerede. Derfor er hele organisationen fremover nødt til at dele ansvaret for cybersikkerheden i langt højere grad end i dag,” siger han.

Ifølge rundspørgen peger mange it-sikkerhedansvarlige på, at direktionerne først for alvor vågner op, hvis virksomheden rammes af et stort cyberangreb.

“Det er kun første skridt at være med i bestyrelseslokalet. it-sikkerhedsmedarbejderne er nødt til at blive bedre til at få formidlet værdien i, at sikkerhedsekspertisen bliver bredt ud i hele organisationen,” lyder det fra Trend Micro.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S