It-sikkerhedsfolk er under pres: Mangler opbakning fra deres chefer - indtil de bliver ramt af et angreb

It-sikkerhedsfolk føler sig ofte svigtede af deres chefer og ofte isolerede i deres arbejde, lyder konklusionen i ny survey.

Artikel top billede

De it-sikkerhedsansvarlige føler sig ofte isolerede i deres arbejde med at fremme it-sikkerheden i de forskellige organisationer.

Sådan lyder konklusionen i en ny survey fra it-sikkerhedsfirmaet Trend Micro, som har spurgt godt 1.100 sikkerhedsansvarlige verden over.

Hver tredje af dem melder, at de føler sig isolerede i deres job, mens 43 procent siger, at deres it-sikkerhedsmiljø er usammenhængende og svært at holde styr på.

Hertil kommer, at næsten halvdelen melder, at de har svært ved at finde ud af, hvilke trusler, de egentlig skal holde øje med.

Ansvaret skal fordeles

Rundspørgen er blevet udarbejdet med deltagelse af it-sikkerhedsansvarlige i Sverige, Finland, Storbritannien, USA, Tyskland, Spanien, Italien, Frankrig, Holland, Polen, Belgien og Tjekkiet

Og selv om den således slet ikke har deltagelse af danske it-sikkerhedschefer, har Trend Micros danske landechef, Andreas Christensen, en opsang:

“Virksomhedslederne er nødt til at indse, at it-sikkerhedsmedarbejderne er under pres. Cyberangrebene stiger ikke bare i antal, men bliver også mere avancerede. Derfor er hele organisationen fremover nødt til at dele ansvaret for cybersikkerheden i langt højere grad end i dag,” siger han.

Ifølge rundspørgen peger mange it-sikkerhedansvarlige på, at direktionerne først for alvor vågner op, hvis virksomheden rammes af et stort cyberangreb.

“Det er kun første skridt at være med i bestyrelseslokalet. it-sikkerhedsmedarbejderne er nødt til at blive bedre til at få formidlet værdien i, at sikkerhedsekspertisen bliver bredt ud i hele organisationen,” lyder det fra Trend Micro.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S