It-sikkerhedsfolk er under pres: Mangler opbakning fra deres chefer - indtil de bliver ramt af et angreb

It-sikkerhedsfolk føler sig ofte svigtede af deres chefer og ofte isolerede i deres arbejde, lyder konklusionen i ny survey.

Artikel top billede

De it-sikkerhedsansvarlige føler sig ofte isolerede i deres arbejde med at fremme it-sikkerheden i de forskellige organisationer.

Sådan lyder konklusionen i en ny survey fra it-sikkerhedsfirmaet Trend Micro, som har spurgt godt 1.100 sikkerhedsansvarlige verden over.

Hver tredje af dem melder, at de føler sig isolerede i deres job, mens 43 procent siger, at deres it-sikkerhedsmiljø er usammenhængende og svært at holde styr på.

Hertil kommer, at næsten halvdelen melder, at de har svært ved at finde ud af, hvilke trusler, de egentlig skal holde øje med.

Ansvaret skal fordeles

Rundspørgen er blevet udarbejdet med deltagelse af it-sikkerhedsansvarlige i Sverige, Finland, Storbritannien, USA, Tyskland, Spanien, Italien, Frankrig, Holland, Polen, Belgien og Tjekkiet

Og selv om den således slet ikke har deltagelse af danske it-sikkerhedschefer, har Trend Micros danske landechef, Andreas Christensen, en opsang:

“Virksomhedslederne er nødt til at indse, at it-sikkerhedsmedarbejderne er under pres. Cyberangrebene stiger ikke bare i antal, men bliver også mere avancerede. Derfor er hele organisationen fremover nødt til at dele ansvaret for cybersikkerheden i langt højere grad end i dag,” siger han.

Ifølge rundspørgen peger mange it-sikkerhedansvarlige på, at direktionerne først for alvor vågner op, hvis virksomheden rammes af et stort cyberangreb.

“Det er kun første skridt at være med i bestyrelseslokalet. it-sikkerhedsmedarbejderne er nødt til at blive bedre til at få formidlet værdien i, at sikkerhedsekspertisen bliver bredt ud i hele organisationen,” lyder det fra Trend Micro.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse