It-sikkerhedsfolk er under pres: Mangler opbakning fra deres chefer - indtil de bliver ramt af et angreb

It-sikkerhedsfolk føler sig ofte svigtede af deres chefer og ofte isolerede i deres arbejde, lyder konklusionen i ny survey.

Artikel top billede

De it-sikkerhedsansvarlige føler sig ofte isolerede i deres arbejde med at fremme it-sikkerheden i de forskellige organisationer.

Sådan lyder konklusionen i en ny survey fra it-sikkerhedsfirmaet Trend Micro, som har spurgt godt 1.100 sikkerhedsansvarlige verden over.

Hver tredje af dem melder, at de føler sig isolerede i deres job, mens 43 procent siger, at deres it-sikkerhedsmiljø er usammenhængende og svært at holde styr på.

Hertil kommer, at næsten halvdelen melder, at de har svært ved at finde ud af, hvilke trusler, de egentlig skal holde øje med.

Ansvaret skal fordeles

Rundspørgen er blevet udarbejdet med deltagelse af it-sikkerhedsansvarlige i Sverige, Finland, Storbritannien, USA, Tyskland, Spanien, Italien, Frankrig, Holland, Polen, Belgien og Tjekkiet

Og selv om den således slet ikke har deltagelse af danske it-sikkerhedschefer, har Trend Micros danske landechef, Andreas Christensen, en opsang:

“Virksomhedslederne er nødt til at indse, at it-sikkerhedsmedarbejderne er under pres. Cyberangrebene stiger ikke bare i antal, men bliver også mere avancerede. Derfor er hele organisationen fremover nødt til at dele ansvaret for cybersikkerheden i langt højere grad end i dag,” siger han.

Ifølge rundspørgen peger mange it-sikkerhedansvarlige på, at direktionerne først for alvor vågner op, hvis virksomheden rammes af et stort cyberangreb.

“Det er kun første skridt at være med i bestyrelseslokalet. it-sikkerhedsmedarbejderne er nødt til at blive bedre til at få formidlet værdien i, at sikkerhedsekspertisen bliver bredt ud i hele organisationen,” lyder det fra Trend Micro.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse