Angela Merkel: Tyskland vil have garantier fra Huawei

Tyskland kræver garantier fra Huawei om, at selskabet ikke udleverer data til Kina, hvis Huawei skal gøre sig håb om at levere 5G-infrastruktur i Tyskland.

Artikel top billede

Tyskland skal have garantier fra Huawei om, at selskabet ikke udleverer data til hjemlandet Kina. Ellers kan Huawei ikke komme i betragtning som mulig leverandør af 5G-infrastruktur i Tyskland.

Sådan lyder meldingen fra den tyske kansler Angela Merkel, som i disse dage er på statsbesøg i Japan.

Ifølge en række medier siger hun her, at det på grund af bekymringer om it-sikkerheden er nødvendigt at indlede en dialog med den kinesiske regering.

Tyskland skal sikre, at ‘selskabet ikke bare udleverer data til staten,’ lyder det fra Angela Merkel, som peger på, at Huawei skal gøre det klart, at den kinesiske stat ikke kan få adgang til data i de kinesiske produkter.

Hun fremhæver desuden it-sikkerhed som et vigtigt tema, hvis virksomheder ønsker at arbejde i Tyskland.

Huawei - der er blandt verdens største producenter af tele-udstyr til infrastruktur - har været i vælten i nogle måneder.

Her har en række vestlige lande strammet skruen over for selskabet, der bliver beskyldt for at samarbejde med den kinesiske stat.

En række lande enten har eller overvejer at udelukke Huawei fra at kunne levere infrastruktur til de kommende 5G-netværk.

Det kan du læse mere om her: Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Læs også:

Kinesisk udsending til EU: Udelukkelse af Huawei kan få 'alvorlige konsekvenser' for 5G

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest