Angela Merkel: Tyskland vil have garantier fra Huawei

Tyskland kræver garantier fra Huawei om, at selskabet ikke udleverer data til Kina, hvis Huawei skal gøre sig håb om at levere 5G-infrastruktur i Tyskland.

Artikel top billede

Tyskland skal have garantier fra Huawei om, at selskabet ikke udleverer data til hjemlandet Kina. Ellers kan Huawei ikke komme i betragtning som mulig leverandør af 5G-infrastruktur i Tyskland.

Sådan lyder meldingen fra den tyske kansler Angela Merkel, som i disse dage er på statsbesøg i Japan.

Ifølge en række medier siger hun her, at det på grund af bekymringer om it-sikkerheden er nødvendigt at indlede en dialog med den kinesiske regering.

Tyskland skal sikre, at ‘selskabet ikke bare udleverer data til staten,’ lyder det fra Angela Merkel, som peger på, at Huawei skal gøre det klart, at den kinesiske stat ikke kan få adgang til data i de kinesiske produkter.

Hun fremhæver desuden it-sikkerhed som et vigtigt tema, hvis virksomheder ønsker at arbejde i Tyskland.

Huawei - der er blandt verdens største producenter af tele-udstyr til infrastruktur - har været i vælten i nogle måneder.

Her har en række vestlige lande strammet skruen over for selskabet, der bliver beskyldt for at samarbejde med den kinesiske stat.

En række lande enten har eller overvejer at udelukke Huawei fra at kunne levere infrastruktur til de kommende 5G-netværk.

Det kan du læse mere om her: Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Læs også:

Kinesisk udsending til EU: Udelukkelse af Huawei kan få 'alvorlige konsekvenser' for 5G

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S