Angela Merkel: Tyskland vil have garantier fra Huawei

Tyskland kræver garantier fra Huawei om, at selskabet ikke udleverer data til Kina, hvis Huawei skal gøre sig håb om at levere 5G-infrastruktur i Tyskland.

Artikel top billede

Tyskland skal have garantier fra Huawei om, at selskabet ikke udleverer data til hjemlandet Kina. Ellers kan Huawei ikke komme i betragtning som mulig leverandør af 5G-infrastruktur i Tyskland.

Sådan lyder meldingen fra den tyske kansler Angela Merkel, som i disse dage er på statsbesøg i Japan.

Ifølge en række medier siger hun her, at det på grund af bekymringer om it-sikkerheden er nødvendigt at indlede en dialog med den kinesiske regering.

Tyskland skal sikre, at ‘selskabet ikke bare udleverer data til staten,’ lyder det fra Angela Merkel, som peger på, at Huawei skal gøre det klart, at den kinesiske stat ikke kan få adgang til data i de kinesiske produkter.

Hun fremhæver desuden it-sikkerhed som et vigtigt tema, hvis virksomheder ønsker at arbejde i Tyskland.

Huawei - der er blandt verdens største producenter af tele-udstyr til infrastruktur - har været i vælten i nogle måneder.

Her har en række vestlige lande strammet skruen over for selskabet, der bliver beskyldt for at samarbejde med den kinesiske stat.

En række lande enten har eller overvejer at udelukke Huawei fra at kunne levere infrastruktur til de kommende 5G-netværk.

Det kan du læse mere om her: Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Læs også:

Kinesisk udsending til EU: Udelukkelse af Huawei kan få 'alvorlige konsekvenser' for 5G

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura