Angela Merkel: Tyskland vil have garantier fra Huawei

Tyskland kræver garantier fra Huawei om, at selskabet ikke udleverer data til Kina, hvis Huawei skal gøre sig håb om at levere 5G-infrastruktur i Tyskland.

Artikel top billede

Tyskland skal have garantier fra Huawei om, at selskabet ikke udleverer data til hjemlandet Kina. Ellers kan Huawei ikke komme i betragtning som mulig leverandør af 5G-infrastruktur i Tyskland.

Sådan lyder meldingen fra den tyske kansler Angela Merkel, som i disse dage er på statsbesøg i Japan.

Ifølge en række medier siger hun her, at det på grund af bekymringer om it-sikkerheden er nødvendigt at indlede en dialog med den kinesiske regering.

Tyskland skal sikre, at ‘selskabet ikke bare udleverer data til staten,’ lyder det fra Angela Merkel, som peger på, at Huawei skal gøre det klart, at den kinesiske stat ikke kan få adgang til data i de kinesiske produkter.

Hun fremhæver desuden it-sikkerhed som et vigtigt tema, hvis virksomheder ønsker at arbejde i Tyskland.

Huawei - der er blandt verdens største producenter af tele-udstyr til infrastruktur - har været i vælten i nogle måneder.

Her har en række vestlige lande strammet skruen over for selskabet, der bliver beskyldt for at samarbejde med den kinesiske stat.

En række lande enten har eller overvejer at udelukke Huawei fra at kunne levere infrastruktur til de kommende 5G-netværk.

Det kan du læse mere om her: Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Læs også:

Kinesisk udsending til EU: Udelukkelse af Huawei kan få 'alvorlige konsekvenser' for 5G

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS