Angela Merkel: Tyskland vil have garantier fra Huawei

Tyskland kræver garantier fra Huawei om, at selskabet ikke udleverer data til Kina, hvis Huawei skal gøre sig håb om at levere 5G-infrastruktur i Tyskland.

Artikel top billede

Tyskland skal have garantier fra Huawei om, at selskabet ikke udleverer data til hjemlandet Kina. Ellers kan Huawei ikke komme i betragtning som mulig leverandør af 5G-infrastruktur i Tyskland.

Sådan lyder meldingen fra den tyske kansler Angela Merkel, som i disse dage er på statsbesøg i Japan.

Ifølge en række medier siger hun her, at det på grund af bekymringer om it-sikkerheden er nødvendigt at indlede en dialog med den kinesiske regering.

Tyskland skal sikre, at ‘selskabet ikke bare udleverer data til staten,’ lyder det fra Angela Merkel, som peger på, at Huawei skal gøre det klart, at den kinesiske stat ikke kan få adgang til data i de kinesiske produkter.

Hun fremhæver desuden it-sikkerhed som et vigtigt tema, hvis virksomheder ønsker at arbejde i Tyskland.

Huawei - der er blandt verdens største producenter af tele-udstyr til infrastruktur - har været i vælten i nogle måneder.

Her har en række vestlige lande strammet skruen over for selskabet, der bliver beskyldt for at samarbejde med den kinesiske stat.

En række lande enten har eller overvejer at udelukke Huawei fra at kunne levere infrastruktur til de kommende 5G-netværk.

Det kan du læse mere om her: Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Læs også:

Kinesisk udsending til EU: Udelukkelse af Huawei kan få 'alvorlige konsekvenser' for 5G

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    PensionDanmark

    AI Automation Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse