Japan tjekker sikkerheden på 200 million enheder forud for OL i 2020: Vil forhindre passwords som 1234, admin og abcd

Når OL igen skal afholde i 2020 bliver det som bekendt afholdt i Japan, og her er regeringen allerede gået i gang med at forsøge at styrke it-sikkerheden forud for den store sportsbegivenhed.

Artikel top billede

Det tyder på, at de japanske myndigheder tager sikkerheden rimelig alvorligt forud for OL i 2020, som landet er vært for.

I hvert fald er den japanske regering gået i gang med at undersøge sikkerheden på intet mindre end 200 millioner internetforbundne-enheder i landets hovedstad Tokyo.

Det skriver mediet The Japan Times.

En del af forberedelsen handler blandt andet om at kontrollere hvilke enheder, der har meget udbredte og derfor ekstremt usikre passwords som 1234, admin eller abcd.

Læs også: Sparnord vil tillade alle enheder adgang til kundernes data: Sådan får banken styr på it-sikkerheden i det ambitiøse projekt

"Alt for ofte ser vi, at eksempelvis webcams bliver hacket fordi sikkerhedsinstillingerne er alt for simple, og den video de optager derfor kan ses af udefrakommende," siger en talsperson bag den omfattende undersøgelse til The Japanese Tmes.

Man vil ifølge mediet primært fokusere på enheder, der er fysisk forbundet til internettet gennem et kabel.

Man kommer dermed ikke til at undersøge sikkerheden på mobile enheder forbundet til internettet men i stedet stationære enheder som eksempelvis routere på byens cafeer, der tilbyder gratis wi-fi.

Læs også: Hackere opruster med AI i jagten på din virksomheds data: Sådan forsvarer du din organisation

Annonce

Everllence

Senior software developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job