Japan tjekker sikkerheden på 200 million enheder forud for OL i 2020: Vil forhindre passwords som 1234, admin og abcd

Når OL igen skal afholde i 2020 bliver det som bekendt afholdt i Japan, og her er regeringen allerede gået i gang med at forsøge at styrke it-sikkerheden forud for den store sportsbegivenhed.

Artikel top billede

Det tyder på, at de japanske myndigheder tager sikkerheden rimelig alvorligt forud for OL i 2020, som landet er vært for.

I hvert fald er den japanske regering gået i gang med at undersøge sikkerheden på intet mindre end 200 millioner internetforbundne-enheder i landets hovedstad Tokyo.

Det skriver mediet The Japan Times.

En del af forberedelsen handler blandt andet om at kontrollere hvilke enheder, der har meget udbredte og derfor ekstremt usikre passwords som 1234, admin eller abcd.

Læs også: Sparnord vil tillade alle enheder adgang til kundernes data: Sådan får banken styr på it-sikkerheden i det ambitiøse projekt

"Alt for ofte ser vi, at eksempelvis webcams bliver hacket fordi sikkerhedsinstillingerne er alt for simple, og den video de optager derfor kan ses af udefrakommende," siger en talsperson bag den omfattende undersøgelse til The Japanese Tmes.

Man vil ifølge mediet primært fokusere på enheder, der er fysisk forbundet til internettet gennem et kabel.

Man kommer dermed ikke til at undersøge sikkerheden på mobile enheder forbundet til internettet men i stedet stationære enheder som eksempelvis routere på byens cafeer, der tilbyder gratis wi-fi.

Læs også: Hackere opruster med AI i jagten på din virksomheds data: Sådan forsvarer du din organisation

Læses lige nu

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

    Region Sjælland

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job