Japan tjekker sikkerheden på 200 million enheder forud for OL i 2020: Vil forhindre passwords som 1234, admin og abcd

Når OL igen skal afholde i 2020 bliver det som bekendt afholdt i Japan, og her er regeringen allerede gået i gang med at forsøge at styrke it-sikkerheden forud for den store sportsbegivenhed.

Artikel top billede

Det tyder på, at de japanske myndigheder tager sikkerheden rimelig alvorligt forud for OL i 2020, som landet er vært for.

I hvert fald er den japanske regering gået i gang med at undersøge sikkerheden på intet mindre end 200 millioner internetforbundne-enheder i landets hovedstad Tokyo.

Det skriver mediet The Japan Times.

En del af forberedelsen handler blandt andet om at kontrollere hvilke enheder, der har meget udbredte og derfor ekstremt usikre passwords som 1234, admin eller abcd.

Læs også: Sparnord vil tillade alle enheder adgang til kundernes data: Sådan får banken styr på it-sikkerheden i det ambitiøse projekt

"Alt for ofte ser vi, at eksempelvis webcams bliver hacket fordi sikkerhedsinstillingerne er alt for simple, og den video de optager derfor kan ses af udefrakommende," siger en talsperson bag den omfattende undersøgelse til The Japanese Tmes.

Man vil ifølge mediet primært fokusere på enheder, der er fysisk forbundet til internettet gennem et kabel.

Man kommer dermed ikke til at undersøge sikkerheden på mobile enheder forbundet til internettet men i stedet stationære enheder som eksempelvis routere på byens cafeer, der tilbyder gratis wi-fi.

Læs også: Hackere opruster med AI i jagten på din virksomheds data: Sådan forsvarer du din organisation

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S