Boxer varsler stort bredbåndsoffensiv: ”Der er et hul i markedet, vi vil sætte os på”

Tv-udbyderen Boxer søsætter ny strategi med bredbånd i fokus.

Artikel top billede

TDC får sig snart en ny konkurrent på det danske marked for bredbånd, når TV-udbyderen Boxer lancerer sit eget bredbåndsprodukt inden sommerferien.

Administrerende direktør hos Boxer Ulf Lund, ser satsning som første skridt i en strategi for tv-udbyderen:

”Bredbånd over kabel-tv-nettet bliver første etape i vores nye strategi. TDC har stort set kabel-tv-nettet for sig selv, så der er et hul i markedet, vi vil sætte os på,” siger Ulf Lund til Finans.

TDC sidder i øjeblikket tungt kabel-tv-nettet efter det i efteråret 2018 opkøbte konkurrenten Hiper og sine 50.000 bredbåndskunder.

Læs også: YouSees Hybrid Bredbånd skuffer kunderne med landets ringeste internetforbindelser: Her er de TDC-krav, som de ikke kan møde

Samtidig vil Boxer benytte sig af elselskabet SE’s fibernet, eftersom at Boxer blev i 2017 en del af SE. På sigt vil selskabet satse på at være til stede på samtlige fibernet.

Udmledingen kommer efter at forbrugerrådet har rettet skarp kritik af det nuværende bredbåndsmarked. Rådet mener, at TDC og elselskaberne har delt bredbåndsmarkedet mellem sig i en sådan grad, at de kan hæve priserne.

Siden årsskiftet er bredbåndspriserne steget med mellem 5 og 15 procent.

Boxer melder i øjeblikket ikke noget om priserne på de kommende bredbåndsprodukter.

Læs også: Skarp kritik af bredbåndsmarkedet: TDC og elselskaberne har delt landet, og nu stiger priserne - men snart kan vi frit vælge udbydere

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos