Boxer varsler stort bredbåndsoffensiv: ”Der er et hul i markedet, vi vil sætte os på”

Tv-udbyderen Boxer søsætter ny strategi med bredbånd i fokus.

Artikel top billede

TDC får sig snart en ny konkurrent på det danske marked for bredbånd, når TV-udbyderen Boxer lancerer sit eget bredbåndsprodukt inden sommerferien.

Administrerende direktør hos Boxer Ulf Lund, ser satsning som første skridt i en strategi for tv-udbyderen:

”Bredbånd over kabel-tv-nettet bliver første etape i vores nye strategi. TDC har stort set kabel-tv-nettet for sig selv, så der er et hul i markedet, vi vil sætte os på,” siger Ulf Lund til Finans.

TDC sidder i øjeblikket tungt kabel-tv-nettet efter det i efteråret 2018 opkøbte konkurrenten Hiper og sine 50.000 bredbåndskunder.

Læs også: YouSees Hybrid Bredbånd skuffer kunderne med landets ringeste internetforbindelser: Her er de TDC-krav, som de ikke kan møde

Samtidig vil Boxer benytte sig af elselskabet SE’s fibernet, eftersom at Boxer blev i 2017 en del af SE. På sigt vil selskabet satse på at være til stede på samtlige fibernet.

Udmledingen kommer efter at forbrugerrådet har rettet skarp kritik af det nuværende bredbåndsmarked. Rådet mener, at TDC og elselskaberne har delt bredbåndsmarkedet mellem sig i en sådan grad, at de kan hæve priserne.

Siden årsskiftet er bredbåndspriserne steget med mellem 5 og 15 procent.

Boxer melder i øjeblikket ikke noget om priserne på de kommende bredbåndsprodukter.

Læs også: Skarp kritik af bredbåndsmarkedet: TDC og elselskaberne har delt landet, og nu stiger priserne - men snart kan vi frit vælge udbydere

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse