Boxer varsler stort bredbåndsoffensiv: ”Der er et hul i markedet, vi vil sætte os på”

Tv-udbyderen Boxer søsætter ny strategi med bredbånd i fokus.

Artikel top billede

TDC får sig snart en ny konkurrent på det danske marked for bredbånd, når TV-udbyderen Boxer lancerer sit eget bredbåndsprodukt inden sommerferien.

Administrerende direktør hos Boxer Ulf Lund, ser satsning som første skridt i en strategi for tv-udbyderen:

”Bredbånd over kabel-tv-nettet bliver første etape i vores nye strategi. TDC har stort set kabel-tv-nettet for sig selv, så der er et hul i markedet, vi vil sætte os på,” siger Ulf Lund til Finans.

TDC sidder i øjeblikket tungt kabel-tv-nettet efter det i efteråret 2018 opkøbte konkurrenten Hiper og sine 50.000 bredbåndskunder.

Læs også: YouSees Hybrid Bredbånd skuffer kunderne med landets ringeste internetforbindelser: Her er de TDC-krav, som de ikke kan møde

Samtidig vil Boxer benytte sig af elselskabet SE’s fibernet, eftersom at Boxer blev i 2017 en del af SE. På sigt vil selskabet satse på at være til stede på samtlige fibernet.

Udmledingen kommer efter at forbrugerrådet har rettet skarp kritik af det nuværende bredbåndsmarked. Rådet mener, at TDC og elselskaberne har delt bredbåndsmarkedet mellem sig i en sådan grad, at de kan hæve priserne.

Siden årsskiftet er bredbåndspriserne steget med mellem 5 og 15 procent.

Boxer melder i øjeblikket ikke noget om priserne på de kommende bredbåndsprodukter.

Læs også: Skarp kritik af bredbåndsmarkedet: TDC og elselskaberne har delt landet, og nu stiger priserne - men snart kan vi frit vælge udbydere

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S