It-eksperter retter voldsom kritik af ny overvågningslov: Alt for vidtgående

Endnu en organisation melder sig nu i koret over kritikere af regeringens lovforslag om at give flere beføjelser til Center for Cybersikkerhed.

Artikel top billede

Lovforslaget om flere beføjelser har allerede fået hård kritik fra flere sider inden, det er blevet stemt igennem i Folketinget.

Nu melder ingeniørforeningen IDA's it-panel sig også i debatten, og kritiserer forslaget for at være for vidtgående.

“Det bliver alt for omfangsrigt, og i sidste ende er den øgede overvågning en indskrænkelse af den personlige frihed. Derfor er det afgørende vigtigt, at der indskrives en specifik beskrivelse af, hvilke virksomheder og hvilke funktioner i kommuner, regioner og kommuner, der eventuelt vil kunne høre under denne definition,” siger formanden for Ingeniørforeningens fagtekniske selskab IDA IT, Kåre Løvgren, i en pressemeddelelse.

Læs også: Kritikken hagler ned over forslag om nye beføjelser til Center for Cybersikkerhed: "Konkurrenceforvridende" og "rammer retssikkerheden"

Han kalder det samtidig “absurd,” hvis der ikke kommer klare definitioner for, hvem lovforslaget kommer til at ramme.

Kritikken er særlig rettet imod, at lovforslaget ikke lægger klare rammer for, hvornår Center for Cybersikkerhed kan pålægge en virksomhed at blive overvåget, det er alt for ukonkret, mener man hos fagforeningen.

“Det nuværende udkast er alt for elastisk og sikrer ikke den nødvendige definition af hvilke områder, der skal betegnes som kritisk infrastruktur.”

Bred vifte af kritikere

Alle de store interesseorganisationer for dansk erhvervsliv har allerede kritiseret forslaget for at være alt for vidtgående.

Samtidig har den danske milliardvirksomhed Tradeshift truet med, at man ville flytte virksomheden ud af Danmark, hvis lovforslaget bliver vedtaget i Folketinget.

Læs mere her: Dansk milliardvirksomhed truer med at forlade Danmark, hvis nye regler for Center for Cybersikkerhed bliver vedtaget

Men kritikken kommer ikke kun fra det private erhvervsliv. Hos Lægeforeningen frygter man også, at lovgivningen får alt for vigtrækkende konsekvenser.

“Lægeforeningen mener, at lovændringen medfører en væsentlig udvidelse af personkredsen, der kan få adgang til journaldata. Det medfører en risiko for, at tilliden og fortrolighedsforholdet mellem læge og patient kompromitteres,” skriver foreningen i et åbent høringssvar til forsvarsministeren.

Samtidig foreslår Lægeforeningen, at man begrænser antallet af personer der har adgang til patientdata mest muligt.

“Vi mener derfor, at lovforslaget i højere grad skal sikre, at personfølsomme helbredsoplysninger ikke deles blandt personer, der ikke har patienterne i aktuel behandling.”

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura