Danske tech-iværksættere henter investering på 91 millioner kroner: Preben Damgaard og Lars Thingaard blandt investorerne

Navision-stifteren Preben Damgaard og direktør i Milestone Systems, Lars Thinggard, har sammen med to investeringsfonde skudt mere end 91 millioner kroner i ny kundeservice-platform.

Artikel top billede

Dixas fire grundlæggere. Fra højre mod venstre Mads Fosselius, Jacob Vous Petersen, Krisztian Tabori og Jakob Nederby Nielsen

De to kapitalfonde Project A Ventures og SEED Capital har sammen med de to danskere Preben Damgaard og Lars Thinggaard skudt 91 millioner ind i et dansk startup.

Det er den danske virksomhed Dixa, der har hentet de knap 100 millioner kroner, som skal hjælpe virksomheden ud over Danmarks grænser.

“Vi er utrolig stolte og ydmyge over, at Project A Ventures samt vores eksisterende investorer, SEED Capital, Preben Damgaard og Lars Thinggaard, investerer så mange penge i Dixa, at vi får mulighed for at udvikle vores produkt yderligere, og udbrede det til flere markeder og kundesegmenter,” siger Dixas CEO Mads Fosselius i en pressemeddelelse.

Læs også: Endomondo-stifter Mette Lykkes madspilds-app henter investering på 45 millioner til at gå ind i fire nye lande

Dixa har udviklet en såkaldt kundeserviceplatform, der altså nu skal sælges til den amerikanske marked og resten af Europa.

Virksomheden er ikke mere end to år gammel, og foruden Mads Fosselius er stiftet af Jacob Vous Petersen, Krisztian Tabori og Jakob Nederby Nielsen.

Det er de fire, der altså har udviklet kunderservice-platformen, som skal sælges til virksomheder, der ikke selv håndterer kontakten med kunderne.

Det er langt fra første gang Navision-stifteren Preben Damgaard kaster sig over danske tech-iværksættere.

Læs også: Dansk it-startup henter investering på knap 60 millioner fra stor Facebook-investor

“Vi har store forventninger til, at verdens kundeorienterede brands vil tage platformen og dens venskabelige tilgang til kundeservice til sig, så de kan udvikle personlige forhold til deres kunder og dermed skabe en markant bedre service,” siger Uwe Horstmann, partner hos Project A Ventures ifølge pressemeddelelsen.

Dixa oplyser ikke, hvor meget de fire parter hver især har bidraget med af de i alt 91,3 millioner kroner.

Læs også: Dansk software-selskab henter investering på 100 millioner kroner forud for børsnotering

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job