Danske tech-iværksættere henter investering på 91 millioner kroner: Preben Damgaard og Lars Thingaard blandt investorerne

Navision-stifteren Preben Damgaard og direktør i Milestone Systems, Lars Thinggard, har sammen med to investeringsfonde skudt mere end 91 millioner kroner i ny kundeservice-platform.

Artikel top billede

Dixas fire grundlæggere. Fra højre mod venstre Mads Fosselius, Jacob Vous Petersen, Krisztian Tabori og Jakob Nederby Nielsen

De to kapitalfonde Project A Ventures og SEED Capital har sammen med de to danskere Preben Damgaard og Lars Thinggaard skudt 91 millioner ind i et dansk startup.

Det er den danske virksomhed Dixa, der har hentet de knap 100 millioner kroner, som skal hjælpe virksomheden ud over Danmarks grænser.

“Vi er utrolig stolte og ydmyge over, at Project A Ventures samt vores eksisterende investorer, SEED Capital, Preben Damgaard og Lars Thinggaard, investerer så mange penge i Dixa, at vi får mulighed for at udvikle vores produkt yderligere, og udbrede det til flere markeder og kundesegmenter,” siger Dixas CEO Mads Fosselius i en pressemeddelelse.

Læs også: Endomondo-stifter Mette Lykkes madspilds-app henter investering på 45 millioner til at gå ind i fire nye lande

Dixa har udviklet en såkaldt kundeserviceplatform, der altså nu skal sælges til den amerikanske marked og resten af Europa.

Virksomheden er ikke mere end to år gammel, og foruden Mads Fosselius er stiftet af Jacob Vous Petersen, Krisztian Tabori og Jakob Nederby Nielsen.

Det er de fire, der altså har udviklet kunderservice-platformen, som skal sælges til virksomheder, der ikke selv håndterer kontakten med kunderne.

Det er langt fra første gang Navision-stifteren Preben Damgaard kaster sig over danske tech-iværksættere.

Læs også: Dansk it-startup henter investering på knap 60 millioner fra stor Facebook-investor

“Vi har store forventninger til, at verdens kundeorienterede brands vil tage platformen og dens venskabelige tilgang til kundeservice til sig, så de kan udvikle personlige forhold til deres kunder og dermed skabe en markant bedre service,” siger Uwe Horstmann, partner hos Project A Ventures ifølge pressemeddelelsen.

Dixa oplyser ikke, hvor meget de fire parter hver især har bidraget med af de i alt 91,3 millioner kroner.

Læs også: Dansk software-selskab henter investering på 100 millioner kroner forud for børsnotering

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job