Artikel top billede

Holdet bag Saphe. Saphes stifter og direktør, Freddy Sørensen ses yderst til højre.

Trafik-appen Saphe udvider nu til fire nye lande - flere lande venter efter sommerferien

Interview: Den kendte danske trafik-app Saphe har vokset sig for stor til kun at være i Danmark. Selskabet vil være tilstede i fem nordeuropæiske lande inden sommerferien, og til efteråret følger endnu flere lande. "Vi har defineret en klar vision for firmaet, og det er at blive Norderuopas foretrukne selskab for trafiksikkerhed og mobilitet," lyder det.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke lande Saphe går ind i inden sommerferien
  • Find også ud af hvilke markeder der venter til efteråret
  • Indblik i krigen på det danske marked for trafik-apps
  • Bliv klogere på hvorfor Saphe konstant skal ansætte flere folk
  • Indsigt i selskabets nøgletal
1.128
5:45 min
Nordjyske Saphe blev har haft fart på, siden trafik-appen kom til verden i 2015.

Selskabet har solgt mere end 550.000 trafikalarmer i Danmark, hvilket har resulteret i, at Saphe på bare tre år har løftet virksomhedens overskud til mere end 30 millioner kroner.

Af samme årsag rækker ambitioner langt udover Danmarks grænser.

Saphe har allerede fået de første kunder i tre nye lande udover Danmark og et fjerde land kommer til inden sommerferien.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny AI-model er trænet på sundhedsdata fra millioner af danskere: Kan forudse din risiko for mere end 1.000 sygdomme

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

”Det fylder helt oppe på direktionsgangene:" Danske topkonsulenter løfter sløret for det allervigtigste it-tema lige nu

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Det benytter de den danske supercomputer Gefion til: Topchef Nadia Carlsten løfter sløret for AI-computerens brugere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Support til Exchange 2016 og 2019 udløber om mindre end en måned: Sådan bør du gøre ifølge Microsoft

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan har IBM Danmark hentet store gevinster ved at indføre AI: Er blevet 230 færre medarbejdere på grund af AI